11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.


Robin Thicke
Blurred Lines
678 milionů shlédnutí (dohromady cenzurovaná i necenzurovaná verze) na YouTube

Před tímhle veselým hitem nebylo možné v roce 2013 uniknout. Když pomineme necenzurovanou verzi klipu, ve které se to hemži odhalenými ňadry, není nevinný ani text písně. Zašlo to dokonce tak daleko, že poslech Blurred Lines zakázalo na dvacet škol ve Velké Británii. Proč vlastně?

Ačkoliv je píseň typická popová záležitost, podle mnohých nabádá ke znásilněním a podporuje tzv. kulturu znásilnění (rape culture), ve které si milostné styky muži vynucují. Takové #MeToo čtyři roky před tím, než se o hnutí vůbec začalo mluvit.

Ukázka textu:

Vím, že to chceš, že to chceš, že to chceš
...
Proč vůbec máme sny, když máš na sobě ještě džíny
...
Způsob jakým mě chytáš, určitě si to chceš rozdat
...
Nech mě, abych tě osvobodil

/

I know you want it, I know you want it, I know you want it
...
What do they make dreams for, When you got them jeans on
...
The way you grab me, Must wanna get nasty
...
Just let me liberate you

POZOR, JDE O NECENZUROVANOU VERZI KLIPU:


Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.