11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.


Paul Simon
You Can Call Me Al
65,4 milionu shlédnutí na YouTube

Píseň z roku 1986 vyšla na zpěvákově sedmém albu Graceland. I přes veselou melodii a jemné broukání vypráví o muži, který si právě prochází silnou krizí středního věku a rozhodně mu není do smíchu. Simona údajně inspiroval zážitek z jednoho večírku, kde si francouzský skladatel Pierre Boulez spletl jeho jméno a oslovoval ho jako Ala.

Ukázka textu:
Proč jsem tolik vyměkl, když je můj život tak tvrdý?
...
Nechci skončit jako animovaná postavička. Na hřbitově animovaných postaviček
...
Kde je moje žena a rodina? Co když tu zemřu?

/

Why am I soft in the middle? The rest of my life is so hard
...
Don’t want to end up a cartoon. In a cartoon graveyard
...
Where’s my wife and family? What if I die here?

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.