11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.

Of Monsters and Men
Little Talks 
Téměř 275 milionů shlédnutí na YouTube

Tato píseň islandské kapely dobyla hitparády v roce 2011. Melodie s trubkami je tak chytlavá, že není těžké nevšimnout si samotného textu. Podle zpěvačky Nanny Bryndís Hilmarsdóttirové je text o ženě, která vede rozhovor se svým právě zemřelým manželem. Posluchač (a ani hudebníci sami) nevědi, zda se jí všechno zdá a ona se zbláznila, nebo zda je duch jejího muže u ní a mluví spolu. Takovou temnotu by pod veselou melodií jeden rozhodně nečekal. 

Ukázka textu: 
Některé dny nedokážu věřit ani sama sobě. Ubíjí mě vidět tě takto
...
Řekněte jí, že mi chybí naše malé rozhovory
...
Jsi pryč, pryč, dočista pryč. Viděla jsem tě mizet
 

/

And some days I can’t even trust myself. It’s killing me to see you this way
...

Well tell her that I miss our little talks
...
You’re gone, gone, gone away. I watched you disappear

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!