12. března 2014 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Předprodej na Febiofest startuje, co si nenechat ujít?

Přežijí jen milenci je nejnovější opus Jima Jarmusche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přežijí jen milenci je nejnovější opus Jima Jarmusche | foto: Febiofest

PRAHA Novinky od Jarmusche, Wajdy či Polanského, průřez severskou kinematografií, předpremiéry, staré pecky i filmy, které se zatím do české distribuce nechystají. Filmový festival Febiofest nabídne 141 filmů ze 60 zemí světa, rozdělených do osmnácti sekcí. Proběhne od 20. do 28. 3 v pražském Cinestaru Anděl, v dubnu se formou Ozvěn přesune do regionů.

Prodej vstupenek začíná 12. března ve 12:00 na pokladnách Cinestaru. Online prodej začne ve 23:59. Lístky (na 2D filmy) stojí 89 Kč a lze je vrátit na pokladně nejpozději 30 minut před začátkem promítání.

Jarmuschova vampýrská romance

Mezi předpremiérami patří k nejzajímavějším a nejlákavějším už oba zahajovací filmy: nejnovější opus gurua amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci a snímek legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy, který natočil životopisný snímek o jedné z klíčových postav novodobé evropské politiky Lechu Walesovi nazvaný Walesa: člověk naděje.

Jarmuschův snímek je svébytnou upírskou romancí, která přetváří četná klišé vampýrských filmů. Upíři Adam a Eva sice žijí na opačných koncích země a jejich přístup ke světu je takřka protikladný, přesto jde o dokonalý pár. V hlavních rolích filmu, který do českých kin vstoupí 27. března, se obejví Tom Hiddleston,Tilda Swinton, Mia Wasikowska a John Hurt.

FIlm o Walesovi odkrývá veřejný i intimní život politika

Andrzej Wajda, který nedávno oslavil 88. narozeniny, se rozhodl natočil filmu o Lechu Walesovi takřka proti své vůli. "Jsem si velmi dobře vědom, že Walesa je nejobtížnější téma, s jakým jsem se během své pětapadesátileté filmové kariéry setkal, nicméně žádný režisér o něm nenatočil film, který by mě uspokojoval, takže jsem zkrátka neměl na vybranou," vysvětluje Andrzej Wajda, proč se rozhodl film natočit. Ve filmu Walesa: člověk naděje Wajda vstupuje do soukromého, dokonce intimního života Lecha Walesy – předáka polského odborového hnutí Solidaria – a pokouší se zachytit fenomén jeho proměny z řadového dělníka v charismatického vůdce. Na festivalu film uvede představitel hlavní role Robert Wieckiewicz, do českých kin přijde snímek 3. dubna.

Z filmu Walesa: člověk naděje

Robert Wieckiewicz v titulní roli filmu Walesa: člověk naděje

K dalším osvědčeným jménům, která jsou synonymem kvality, patří režisér Roman Polanski. Držitel ceny Kristiána z Febiofestu 2003, autor filmů jako Muž ve stínu, Pianista, Hořký měsíc nebo Čínská čtvrť tentokrát zpracoval úspěšnou divadelní hru, kterou přetavil v pozoruhodný filmový tvar. Jeho Venuše v kožichu se navíc pyšní skvělými hereckými výkony Emmanuelle Seignerové a Mathieu Amalrica v hlavních rolích hříčky o sexuální přitažlivosti, dominanci a submisi.

Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalric ve filmu Romana Polanskéhoh Venuše v kožichu

Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalric ve filmu Romana Polanskéhoh Venuše v kožichu

Světla severu: metal i psychologické drama

V Čechách oblíbenou severskou kinematografii reprezentuje na Febiofestu v sekci Světla severu například snímek Hlava plná metalu islandského režiséra Ragnara Bragasona. Film je příběhem dospívající venkovské dívky, která utíká před okolím i před sebou do světa tvrdých rytmů heavy metalu. Ke klasikům dánské kinematografie patří Soren Kragh-Jacobsen, jehož drama Hodina rysa, natočené podle minimalistické divadelní hry, se noří temnoty jedné traumatizované mysli... 

Islandský film Hlava plná metalu bude zahajovacím snímkem sekce Světla severu

Islandský film Hlava plná metalu bude zahajovacím snímkem sekce Světla severu

V sekci Zvláštní uvedení najdete finsko-český koprodukční film Láska, soudruhu!, v němž hraje hlavní roli Kaurismäkiho dvorní herečka Kati Outinen, které je letos věnovaná i samostatná sekce - Pocta Kati Outinen.

Přijede Jarmuschův kumpán Isaach de Bankolé

Samostatnou sekci si vysloužil také herec Isaach de Bankolé, známý zejména z filmů Jima Jarmusche (Kafe a cigára, Hranice ovládání, Noc na Zemi, Ghost Dog). Na Febiofestu bou k vidění mimojiné dva filmy, které natočil s režisérkou Claire Denis - Čokoláda a Sama v Africe. Bankolé bude jedním z hostů festivalu.

Isaach De Bankolé ve filmu Claire Denis Čokoláda

Isaach De Bankolé ve filmu Claire Denis Čokoláda

Festival je i příležitostí vidět nový film zajímavého amerického režiséra Alaxandera Paynea Nebraska. Payne je známý například filmy Bokovka, Děti moje nebo O Schmidtovi. Černobílá roadmovie Nebraska je nostalgickou ódou na pozvolné tempo života a středozápad Spojených států, a zároveň sondou do matných vzpomínek a stále trvajících snů tvrdohlavého muže. Film, uváděný v sekci Made in USA, byl letos nominovaný na šest Oscarů. Do české distribuce zatím není zařazen.

Proti proudu s korejskou soudružkou

Kdo touží po troše experimentu, může vyzkoušet sekci Proti proudu, ve které se bude promítat například uzbecko-tádžický debut 40 dní ticha o absolutním mlčení uvnitř rodinného kruhu, ale i ukázka kinematografie Severní Koreje - snímek Soudružka Kimová bude létat o hornici, která sní o akrobatické dráze. Zcela jiný žánr nabídne argentinský thriller Králičí žena, inspirovaný japonskými animovanými mangami.

Film Soudružka Kimová bude létat je pohádková agitka ze Severní Koreje

Film Soudružka Kimová bude létat je pohádková agitka ze Severní Koreje

hepHedvika Petrželková