Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Představy radikálních žen. Tak nesourodá díla na jednom místě nutí k zamyšlení

Výstava Představy radikálních žen. Pohled do výstavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Představy radikálních žen. Pohled do výstavy. | foto: DSC GALLERY - DENISA SOVJÁKOVÁ

PRAHA Jedna z prvních pražských vernisáží se po znovuotevření galerií uskutečnila začátkem června v DSC Gallery. Program zahájila výstavní síň v Dlouhé ulici po epidemické pauze razantně a v experimentálním módu. Expozice Radikální ženy se se svým názvem vypořádává nekompromisně, staví vedle sebe nesourodá díla odlišně zaměřených autorek, které nespojuje sebemenší gesto.

Pět umělkyň se svébytným přístupem k tvorbě a s rozdílnými názory na svět přijalo výzvu kurátorů Karolíny Juřicové a Karla Srpa uspořádat kolektivní provokativní expozici. Jejich výběr podléhal několika kritériím. Prim hrála, mimo jiné, data narození, měla vytvořit rozpětí alespoň padesáti let, což se nakonec podařilo, nejstarší účastnice je ročník 1935, nejmladší 1989.

Výstava Představy radikálních žen.
Výstava Představy radikálních žen.

Vystavující (Alena Kučerová, Jitka Svobodová, Veronika Šrek Bromová, Veronika Holcová a Karíma Al-Mukhartová) se plně oddaly záměru pořadatelů a instalaci žádným způsobem neovlivňovaly. Požadavek zněl – od každé pět děl vytvořených v poslední době. Konkrétní práce vybírali výhradně kurátoři, a to tak, aby vyhovovala jejich úmyslu sestavit celek z odlišných částí a vytvořit mezi exponáty generační a názorové pnutí. Zároveň chtěli Srp s Juřicovou představit co největší šíři výtvarných technik používaných při ztvárnění nejrůznějších témat. Každá autorka je nositelkou jedné z nich. Výstava zahrnuje malbu, kresbu, koláž, objekt, multimediální projekt, digitální tisk, výšivku ve skle, námětově pak krajinu, figuru, předmět i ornament.

Všech pět výtvarnic splňuje také představu Juřicové o radikálních ženách, které jsou natolik výraznými individualitami, že se nenechaly svázat příslušností k uměleckému proudu nebo galerijnímu okruhu. Výpověď každé z nich je specifická po stránce obsahové i formální. Exponáty nejsou označeny, jak bývá zvykem, popiskem se jménem autora. Návštěvník dostane plánek s vyobrazenými díly a jejich názvy, podle něhož se v galerii orientuje. Zajímavější je projít si výstavu dvakrát, nejprve bez zmíněné „papírové navigace“. Je totiž překvapivé, že věk autorek neodpovídá uchopení námětu.

Nejmladší Karíma Al-Mukhartová se prezentuje ručními výšivkami ve skle (divák by je nejspíš připsal některé ze starších kolegyň) a keramickými objekty, vytvořenými na námět provazů, zatímco nejstarší Alena Kučerová je představena ultramoderní abstrakcí nazvanou Větší květy. Zároveň se Kučerová nezříká výtvarného zpracování některé z prožitých etap svého života, což je připomenuto obrazy s názvy Vzpomínka a Památce Jana Palacha. Od Veroniky Šrek Bromové jsou vystaveny panoramatické digitálními záznamy, tisky a videoprojekce zachycující pomíjivé přírodní dění.

Pod jemnými, hutně prokreslenými rozměrnými pastely je podepsána Jitka Svobodová. Soubor barevných postav je od Veroniky Holcové, jež je známá především jako autorka fantaskních krajin. Tentokrát překvapuje akryly připomínajícími hrací karty s vyobrazením figurálních gest. Jeden z jejích obrazů svým názvem Radikální žena III. vtipně koresponduje s pojmenováním výstavy. Novum rovněž je, že žádná ze zastoupených autorek dosud v Galerii DSC nevystavovala a že na přípravě výstavy se podílely i jiné galerie, např. Galerie Pecka, sídlící pod Vyšehradem.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!