6. června 2019 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přešel od Scary Movie k Černobylu. Craig Mazin zpřístupnil scénář seriálu volně ke stažení

Valerij Legasov (Jared Harris) a Boris Ščerbina (Stellan Skarsgard) musí přijít... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valerij Legasov (Jared Harris) a Boris Ščerbina (Stellan Skarsgard) musí přijít... | foto: HBO

ČERNOBYL/PRIPJAŤ/MOSKVA/PRAHA Scenárista a producent Craig Mazin se díky seriálovému hitu Černobyl stal jedním z nejsledovanějších tvůrců současnosti. Začínal přitom u komedií a parodií. Na internet umístil volně ke stažení scénář Černobylu, na kterém pracoval od roku 2014.

Při sledování Černobylu by diváka pravděpodobně napdalo, že toto chvílemi drásavé historické drama má na svědomí scenárista zběsilých komedií, jako je Pařba v Bangkoku, Scary Movie 3 nebo Rakeťák. „Měl jsem pocit, že už jsem stanul na vrcholku hory komedie, sdělil Craig Mazin v rozhovoru pro magazín Men´s Health. 

Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) a Valerij Legasov (Jared Harris) -...
Anatolij Stěpanovič Ďatlov (Paul Ritter) odmítá chybu přiznat. Vzadu drží...

Jak se ale takový člověk dostane k zemitému Černobylu? „Není to nic, o čem bych někdy řekl, že to chci dělat. Hodně jsem si o tom načetl a pak jsem pocítil, že k tomu tématu mám osobní vztah. Cítil jsem, že chci ten příběh lidem vyprávět, že vím, jak ho mám vyprávět,“ vysvětloval. Podle vlastních slov začal Mazin připravovat Černobyl už v roce 2014, rok po uvedení komedie Pařba na tětí, kterou také napsal.  Přípravu seriálu na lehkou váhu: načítal knihy o tématu, projížděl očitá svědectví, prohlížel vládní zprávy, zkoumal plány elektrárny a další. 

Mazina úspěch Černobylu pravděpodobně překvapil. Jako odměnu pro fanoušky zveřejnil kompletní scénář všech pěti epizod. Je volně ke stažení pro každého, kdo by toužil navštívit kuchyni, ve kterém se vařil seriálový fenomén. Najdete je ZDE

Mazin také již dlouhá léta s kolegou Johnem Augustem, scenáristou nového Aladina nebo Burtonovy Velké ryby, připravuje internetové podcasty o filmové branži. Právě na Augustových stránkách se nyní nachází i volně přístupné scénáře epizod Černobylu.

05.června 2019 v 01:27, příspěvek archivován: 06.června 2019 v 14:04

As promised, I have made the scripts for #ChernobylHBO available for download. You can find them here: https://t.co/1idf6se53F And thanks to my podcast partner @johnaugust for supplying a home for the files. Happy reading!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!