Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Prestižní výtvarnou cenu BP portrait prize vyhrál portrét bezdomovce

Thomas Ganter: Muž s kostkovanou dekou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomas Ganter: Muž s kostkovanou dekou | foto: Thomas Ganter, repro LN

LONDÝN Náhodné setkání s německým bezdomovcem Karlem inspirovalo malíře Thomase Gantera k portrétu nazvaném Muž s kostkovanou deku, za který si včera odnesl výtvarnou cenu spojenou s odměnou 30.000 liber. Dílo bude od čtvrtka vystavené v londýnské National Portrait Gallery.

Portrét, který získal jednu z nejprestižnějších výtvarných cen, vznikl podle autora náhodou, po návštěvě muzea, kde si Thomas Ganter jednoho deštivého odpoledne prohlížel portréty starých mistrů.

Portrtét bezdomovce Karla od Thomase Gantera

Portrtét bezdomovce Karla od Thomase Gantera

„Když jsem vyšel ven, uviděl jsem tam sedět bezdomovce a ta podobnost mě zasáhla: oblečení, pozice a další detaily připomínaly přesně to, co jsem právě viděl v galerii na mnoha obrazech. I když teď jsem se nedíval na světce ani šlechtice, ale na bezdomovce zabaleného do deky,“ říká Ganter.

Dodává, že vyobrazením Karla, který si na život vydělává mytím aut, v pozici obvykle vyhrazené honoraci, se snažil zdůraznit, že každý si zaslouží respekt a péči.

Porota na jeho díle ocenila ohromnou intenzitu pohledu portrétovaného i to, jak každý materiál a povrch je vyobrazem s citem pro detail.

Čtyřicetiletý Ganter si s cenou odnese i odměnu 30.000 liber. Druhou cenu získal Richard Twose s portrétem Jeana Woodse, třetí cenu obdržel David Jon Kassan za portrét své matky. Tento rok se o cenu ucházelo 2,377 děl ze 71 zemí. výběr včetně těch nelepších obrazů bude v londýnské galerii k vidění do 21. září.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...