30. června 2012 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Prezident Klaus kritizoval úvodní film festivalu

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus s manželkou Livií v Karlových Varech. | foto: ČTK

Karlovarský filmový festival má za sebou první malý skandálek. Hned po úvodní projekci se prezident Václav Klaus pustil do kritiky zahajovacího filmu a nelíbila se mu ani dramaturgie úvodu festivalu.

Film Good Vibrations, který zahájil celý filmový festival, pojednává o zakladateli belfastské punkové scény.

Good Vibrations

Zahajovací film festivalu v Karlových Varech vypráví o nekompromisním rebelu a milovníkovi muziky Terri Hooleym. Odehrává se v Belfastu v sedmdesátých letech, tedy v době, kdy zde zuřil krvavý konflikt, kvůli kterému bylo město zcela zdecimováno a umrtveno, a kdy se všichni jeho přátelé „chopili“ zbraní. Film ve Varech doprovází i režisérská a manželská dvojice Glenn Leyburn a Lisa Barros D’Sa, která také pochází z Belfastu.


A právě už svým tématem film u prezidenta, který se často prezentuje jako milovník jazzu, narazil. Klaus reportérům iDNES.cz řekl, že se mu snímek nelíbil, ale že by nikomu nezakazoval, aby podobné filmy točil. "Ale že to někdo s rozmyslem a vážně vybíral jako zahajovací film pro velmi široké spektrum diváků, to ani v nejbujnější fantazii nemohu pochopit, co měl za lubem," míní Klaus.   

Není to poprvé, kdy Václav Klaus veřejně hodnotil nějaký film. Patrně nejznámější je jeho zdrcující kritika filmu Marečku, podejte mi pero. V roce 1999 jej v rozhovoru pro magazín Lidových novin označil za "děsivě, děsivě špatný film".

aniMiloslav Janík