Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Alternativní historie z pera Philipa Rotha. V nové televizní minisérii Amerika koketuje s Hitlerem

Minisérie Spiknutí proti Americe (2020). Tvůrci: David Simon a Ed Burns. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minisérie Spiknutí proti Americe (2020). Tvůrci: David Simon a Ed Burns. | foto: HBO

LOS ANGELES Minisérie Spiknutí proti Americe (The Plot Against America) z produkce televize HBO je další z řady antiutopických děl postavených na alternativní historii. Tohle má ale eso v rukávu – autorem románové předlohy je oceňovaný spisovatel a skvělý vypravěč Phillip Roth. Šestidílná minisérie se dočká světové premiéry 16. března.

Píše se rok 1940. V prezidentských volbách si Američané mohou vybrat buď Franklina D. Roosevelta, nebo Charlese Lindberga. Roosevelt je sice zkušený politik, ale Lindberg je legendární letec, absolutní hrdina a navíc i běžný Američan jako všichni ostatní! Také nabízí Američanům mír, protože se odmítá stavět proti sílícímu Hitlerovu Německu, ba právě naopak. Roosevelt naproti tomu slibuje jen krvavou válku.

Minisérie Spiknutí proti Americe (2020). Tvůrci: David Simon a Ed Burns.
Minisérie Spiknutí proti Americe (2020). Tvůrci: David Simon a Ed Burns.

HBO

Není tedy divu, že Lindberg volby s přehledem vyhraje. Tím začíná šílený alternativní zvrat tlačící Ameriku vstříc fašismu, rasismu a xenofobii. Příběh Spiknutí proti Americe je vyprávěn očima jedné židovské rodiny z města Newark ve státě New Jersey. Jejich domov přestává být bezpečný a oni zjišťují, že svou zemi již nepoznávají. 

Spisovatel Philip Roth vydal román Spiknutí proti Americe v roce 2004. První informace o tom, že knihu bude pro HBO adaptovat David Simon, autor oceňovaných seriálu The Deuce: Špína Manhattanu a The Wire: Špína Baltimoru, se objevily v lednu 2018. Než Roth v květnu 2018 zemřel, prohlásil v jednom z rozhovorů, že jeho kniha je u Simona rozhodně v dobrých rukách.

V hlavních rolích šestidílné minisérie se představí Winona Ryderová, Zoe Kazanová, Morgan Spector, John Turturro, Ben Cole nebo Jacob Laval.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz