Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Příkladné soužití beránků a vlků na vlně folklóru

Beránci a vlci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beránci a vlci. | foto: Indies Scope

Nadžánroví, lidoví i jazzoví muzikanti Marian Friedl, Jitka Šuranská či Ženský sbor z Kudlovic utvořili folkloristický „big band“, který s lehkostí maže hranice hudebních světů.

Popud ke spojení tria Jitky Šuranské, kapely RukyNaDudy, věnující se archaické hudbě Beskyd, folklorního Ženského sboru z Kudlovic a volného Sdružení nezávislých jazzmanů přišel od pořadatelů festivalu Folkové prázdniny. Základ repertoáru Beránků a vlků vznikl díky objednávce koncertu programově pojmenovaného Z kořenů k world music, jehož premiéra proběhla v roce 2014. Nezvyklé uchopení moravských lidových písní nyní dozrálo do podoby alba.

Kdo je vlastně v tomhle spolku beránkem a kdo vlkem? Těžko se to poznává. Vždyť beránci umějí být v boji o ovce pěkně agresivní, zatímco vlci jsou mimo jiné jemní, pozorní partneři v rámci hierarchie smečky. Však také „putování pohraničím, liminálním prostorem, v němž jedno prostupuje druhé“, jak uvádí autor aranžmá, multiinstrumentalista a koordinátor projektu Marian Friedl, bylo hlavním záměrem muzikantů. Na rozhraních, ať už coby příklad myslíme hranice lidských zemí, nebo třeba Wallaceovy linie mezi biogeografickými celky, se dějí nejzajímavější věci a žijí spolu v jednom ekosystému ta nejrůznorodější stvoření. Platí to i pro prolínání „kultur“ folklorismu, jazzu a...

Jazzová poučenost folkloristů či naopak přetavování lidového repertoáru jazzmany samozřejmě není ničím novým. Stejně jako se odnepaměti potkávala lidová hudba s klasickou, překrývaly se tradice národů východních a západních, severních a jižních. Projekt Beránci a vlci ovšem pojímá lidovou moravskou muziku a její autorské ohlasy zase trochu jinak. Už díky nevšedně bohatému hráčskému obsazení, z něj vyplývajícím aranžérským možnostem a různorodým zkušenostem zúčastněných umělců.

„Jazzové“ momenty tu rostou z lidových motivů rovnocenně a stejně soudržně se přelévají zase zpět do moravské zpěvnosti. Příkladně třeba v úpravě písně Hradiště. Jako kdyby muzikanti nepřemýšleli, jak skloubit dva přístupy, dvě odlišná východiska, ale prostě jen intuitivně hráli vše, co mají zažité a co upřímně obdivují.

Jasně v tom můžeme slyšet přístup principála Mariana Friedla. Žák Jaromíra Honzáka na sebe upozornil třeba jako člen norsko-českého jazzového kvartetu NOCZ a zároveň coby zasvěcený folklorista, zakladatel kapely RukyNaDudy i člen „world music“ tria Jitky Šuranské. Podobně pestrý background má třeba slovenský houslista Stano Palúch (mj. trio PaCoRa, Druhá tráva, Peter Lipa), který přispěl brilantním sólem do koláže Svatební. Stejně lehce se v muzice pohybují i slovenský jazzový kytarista Michal Matejka nebo bubeník Václav Pálka (též Libor Šmoldas Organ Trio či East Jazz Company Trio).

Moravští chameleoni

Multižánrovost jde u Beránků a vlků ještě dál, třeba v rockovém finále Jedě furman. Ve vypjatém vpádu elektrické kytary ovšem není slyšet populismus „čechomorského“ (nic proti) stylu, použité prostředky pouze logicky rozvíjejí děj písně. Stejně překvapivě netahá za uši ani latina ve Starodávný III. Co vše lze naskládat vedle sebe, aniž by to působilo křečovitě, předvádí Friedlova autorská skladba Beskydský chameleon.


Přes všechno střídání barev se podařilo album „nepřeplácat“. Přispívá k tomu i decentní práce s obsazením. Aranžmá gradující a „hutná“, s nasazením kudlovického sboru, dechů, smyčců a důrazné rytmiky (Išli, išli; Aj starala se; Kyčera; Hradiště), odlehčují pasáže průzračné. Třeba jen komunikace Friedlovy pastýřské píšťaly s šamanským bubnem moravskoslezského jazzového hráče Michała Wierzgońe v melodii z Javorníků.

Beránci a vlci? Žádní predátoři, žádná kořist. Žádná večerní vokalizace vlčí smečky („kdo chce s vlky býti...“), žádné bečení. A žádný mišmaš. Album Beránci a vlci je dalším důkazem, že s odkazem moravské lidové hudby lze pracovat nedogmaticky, současně, s nadžánrovým nadhledem a výsledek může znít sourodě, chytlavě, a přitom především svrchovaně vkusně.

Beránci a vlci

Jitka Šuranská Trio, Sdružení nezávislých jazzmanů, Ženský sbor z Kudlovic, RukyNaDudy

Indies Scope 2017

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!