7. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Příliš mnoho krve. Divadlo Na zábradlí přichází se svojí verzí Macbetha

Inscenace Macbeth - Too Much Blood. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Macbeth - Too Much Blood. | foto: Divadlo na Zábradlí

PRAHA Klasické Shakespearovo drama Macbeth v autorském, v mnohém velmi překvapivém pojetí režiséra Davida Jařaba je nejnovější premiérou Divadla Na zábradlí. Inscenace bude uvedena mimořádně v Divadle Komedie, kde soubor po dobu rekonstrukce domovské scény dočasně hostuje. Coby Macbeth a Lady Macbeth na jeviště vstoupí Miloslav König a Anežka Kubátová. Premiéra proběhne v pátek 7. dubna.

Zlo se nerodí v temném kotli, ale vyrůstá z neochoty přiznat sobě i okolí to, co nás uspokojuje. A tam, kde nemůže být ukojena přirozená touha po štěstí, nastupuje touha po moci. Moci, která nám dovolí pomstít se za vlastní traumata a pocity méněcennosti. Variace na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, anebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům.

Inscenace Macbeth - Too Much Blood.
Inscenace Macbeth - Too Much Blood.

„Když mě Divadlo Na zábradlí oslovilo a bavili jsme se, co bych chtěl dělat, jako jeden z návrhů padl Macbeth. Mezi Shakespearovými texty je mi zrovna tento nejmilejší, ale mám rád i Krále Leara a Richarda III. Macbeth má v sobě cosi temného, atavistického a jde rovnou k jádru věci. Je to hra o čistce v klanu, totálním převzetí moci, v podstatě taková jasná mafiánská storka. Tenhle půdorys mi vyhovoval, ale zamýšlel jsem se nově nad psychologickými motivacemi, jak takováto situace může vzniknout. Nakonec jsem nevydržel a celý text napsal znovu. Mistr to ostatně nedělal jinak,“ přiblížil režisér David Jařab vznik nové inscenace. „Jak jsem si tak ale celou věc pořád přehrával v hlavě, uvědomil jsem si, že k Shakespearovi angličtina prostě patří, takže původní text sice zmizel, ale angličtina nakonec zůstala. Angličtina jednoduchá, primitivní, v ledasčem současná, prostě jazyk, ve kterém věci ́zní ́ a který je dneska univerzálním dorozumívacím kódem po celém světě.“ Herci se tedy na jevišti dorozumívají jednoduchou, prostě rytmickou, zkratkovitou angličtinou, které rozumí každý začátečník – a pokud ne, přečte si české titulky,“ dodává.

Macbeth - Too Much Blood

Autor předlohy: William Shakespeare

Divadlo Na zábradlí (v Divadle komedie)

Premiéra: 7. dubna
Plánované reprízy: 11., 24., 29. dubna. Dále 5. a 26. května

Režie: David Jařab

Hraji:

Macbeth: Miloslav König

Lady Macbeth: Anežka Kubátová

Banko: Jiří Černý

Duncan: Leoš Noha

Macduff: Václav Vašák

Ross: Ivan Lupták

Lady Macduff: Johana Matoušková

Chlápek 1: Petr Jeništa

Chlápek 2: Petr Čtvrtníček

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!