16. června 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přinesl do země rugby. Výstava představí výtvarníka Sekoru i jak ho neznáte

Ferda Mravenec v souboji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferda Mravenec v souboji. | foto: Ondřej Sekora

PRAHA Ferda Mravenec přišel na svět v roce 1927 a žije dodnes. Výstava k připomenutí a oslavě jeho tvůrce Ondřeje Sekory začíná 16. června slavnostním zahájením na Václavském náměstí v Praze. Představí i méně známé oblasti života tohoto umělce.

Letos si ve spojení s legendární kreslenou postavičkou totiž připomínáme hned dvě výročí. Před devadesáti lety se postavička Mravence poprvé objevila v časopisu Pestrý týden, a 4. července tomu bude padesát let, co zemřel jeho duchovní otec, spisovatel, ilustrátor, novinář a karikaturista Ondřej Sekora. Vášnivý entomolog svým Ferdou Mravencem těšil čtenáře Pestrého týdnu Lidových novin a později hlavně dětské fanoušky v řadě vlastních knih.

Obě výročí připomene výstava Ferda Mravenec 90 let, která bude slavnostně otevřena 16. 6. 2017 v 15 hodin v pasáži Paláce Koruna v dolní části Václavského náměstí v Praze.

Ze života vězně. Obrázky ze skicáku Ondřeje Sekory.

Ze života vězně. Obrázky ze skicáku Ondřeje Sekory.


„Méně se už ví, že psal jako sportovní redaktor reportáže z olympiády, Tour de France a přinesl do Československa ragby. Před válkou se svými kresbami a také články v novinách vysmíval Hitlerovi, v nacistickém lágru pak s Oldřichem Novým secvičili divadélko s maňásky z brambor,“ připomíná pořadatel výstavy Lešek Wronka, jednatel společnosti Lewron Music Center, která v rámci uvedení muzikálu Ferda Mravenec propaguje postavičky z příběhů i samotného autora Ondřeje Sekoru.

Právě nacistický režim stál za zákazem novinové podoby Ferdy Mravence během dalších válečných let. V roce 1941 dostal Ondřej Sekora z politických důvodů v redakci Lidových novin výpověď. Už v roce 1944 ale natočila Hermína Týrlová první československý loutkový film s Ferdou Mravencem, zatímco jeho tvůrce byl internován coby manžel židovské ženy v koncentračním táboře. Válku přežil, a po ní ve své práci pokračoval.

Ondřej Sekora - Na břehu.
Ondřej Sekora - Ferdův slabikář.


„Výstava je přednostně určena dětem. V červnu a v září budou v jejím rámci probíhat edukativní hry, kde se děti naučí, jaké druhy brouků žijí v přírodě, procvičí se ve zručnosti jako Ferda Mravenec, nebo se naučí základům první pomoci,“ doplňuje Lešek Wronka.

Na výstavě budou Sekorovy kresby, komiksy, pastely, knížky a příspěvky psané pro Lidové noviny, ale také mnoho zajímavostí ze života spisovatele. Výstava, nad kterou převzalo záštitu hlavní město Praha, tak nabídne více než čtyřicet exponátů a potrvá do 15. září. A protože postava vždy zásadového Ferdy Mravence pronikla i do zahraničí, je pro turisty připravena i v anglické verzi.

Program slavnostního zahájení dne 16. června

Program slavnostního zahájení
15:00 oficiální zahájení
15:15 video spot o Ondřeji Sekorovi
15:20 úvodní slovo historičky umění a publicistky PhDr. Blanky Stehlíkové Csc.
15:40 slavnostní přestřižení pásky
15:45 prohlídka výstavy
16:00 zakončení s hudebním vystoupením

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz