26. července 2012 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přineste mrtvoly. Prestižní Man Booker Prize má favoritku

Natalie Portmanová ztvárnila Annu Boleynovou ve filmu To druhé Boleynovic děvče z roku 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natalie Portmanová ztvárnila Annu Boleynovou ve filmu To druhé Boleynovic děvče z roku 2008 | foto: outnow.ch

LONDÝN/PRAHA O prestižní Man Bookerovu cenu se budou letos ucházet mimo jiné i čtyři debutující romanopisci a také jeden z předchozích vítězů, autorka historických próz Hilary Mantelová.

Širší nominace 12 románů na Man Bookerovu cenu byla zveřejněna ve středu v Londýně. Jedinou předchozí vítězkou ceny v nominaci je Hilary Mantelová, která před dvěma lety vyhrála s historickým románem Wolf Hall. Jeho hrdinou je mocný ministr krále Jindřicha VIII. Thomas Cromwell. Nyní je Mantelová navržena za pokračování příběhu, román Bring Up the Bodies (Přineste mrtvoly), v jehož středu stojí manželka Jindřicha VIII. Anna Boleynová. 

Manželka Jindřicha VIII. Anna Boleynová

Manželka Jindřicha VIII. Anna Boleynová

Sázkové kanceláře Mantelovou ihned pasovaly na favoritku. "Bring Up the Bodies je možná fikce, ale je transparentnejší než ty různé narativní historické práce, které si vyzobávají reálné podklady a mezery překonávají učenými imaginativními můstky," píše o knize například recenzetka Bettany Hughesová na serveru The Telegraph. 

Kniha Hilary Mantelové u sázakřů vede před románem Willa Selfa Umbrella (Deštník) o psychiatrovi na konci první světové války.

Na drogách v Bombaji

O cenu se ucházejí i čtyři debutující romanopisci. Sam Thompson byl nominován na nejprestižnější ocenění pro román v angličtině za svůj románový debut Communion Town, který je příběhem fiktivního města s pokřiveným společenským uspořádáním.

Man Booker Prize 2012

Z 12 navržených autorů je pět žen, devět jsou Britové, jeden Ind (Thayil), jeden Malajec (Tan Twan Eng) a jeden Jihoafričan (Brink). Nejstarší je sedmasedmdesátiletý Brink, nejmladší sedmadvacetiletý Beauman. List The Guardian poznamenal, že porotci vynechali loni vydané romány renomovaných autorů jako Martin Amis, Ian McEwan, Zadie Smithová, John Banville a Howard Jacobson. Vítěz ceny dostane prémii 50 tisíc liber (1,6 milionu korun), šest finalistů, kteří budou oznámeni 11. září, získá po 2500 librách. Vítěz bude vyhlášen 16. října. Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA.

Debutantkou je i Rachel Joyceová, jejíž The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (Nepravděpodobná pouť H.F.) líčí osudy muže, který se rozhodne projít pěšky celou zemi. Debut Jeeta Thayila Narcopolis je příběhem drogové závislosti v Bombaji. Posledním nominovaným debutem je The Lighthouse (Maják) Alison Mooreové.

Se svým druhým románem The Teleportation Accident situovaným do Německa 30. let se do nominace dostal Ned Beauman.

Nominaci doplňují Nicola Barkerová s románem o golfu v anglickém Lutonu The Yips, Michael Frayn s humoristickým románem Skios, André Brink s knihou Philida o otrocích v Kapském Městě počátkem 19. století, Tan Twan Eng s The Garden of Evening Mists (Zahrada večerních mlh) situovaným do Malajsie roku 1949 a Deborah Levyová se Swimming Home o skupině turistů na dovolené na Riviéře.

Lidovky.cz, ČTK