náhledy
Pardubický Prior navrhla Růžena Žertová. Červená fasáda byla inspirovaná barvou perníku a také fasádou nedalekého nádraží a Winternitzových mlýnů.
Autor: Archiv MUO
Stavba pardubického Prioru byla dokončena v roce 1974.
Autor: Archiv Tesco
V letech 2007–2009 bylo k bývalému Prioru přistavěno nákupní centrum AFI Palace. "Původní budova je nyní pouhým přívažkem banální novostavby," říká Petr Klíma.
Autor: Petr Jehlík
V roce 1971 byla vyhlášena soutěž na stavbu nového obchodního domu na Národní třídě. Do soutěže se přihlásilo pět architektonických studií. Na snímku soutěžní návrh Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše.
Autor: Archiv NTM
Zvítězil návrh ateliéru 02 libereckého Stavoprojektu (dříve Sial). Autoři chtěli nazvat obchodní dům 02. Vysvětlení je několik: měl to být mladší bratříček Kotvy, která byla otevřena rovněž v roce 1975, "nuladvojka" byl také název libereckého ateliéru. Ten se ale nelíbil výtvarné komisi magistrátu, prý byl příliš kosmopolitní. Na poslední chvíli byl název změněn na "Máj".
Autor: Archiv R. Šváchy a M. Platovské
Zajímavý projekt vznikl v Jihlavě. V roce 1968 navrhla Růžena Žertová obchodní dům na hlavním náměstí. Inspirovala se tzv. Kreclem – blokem domů, který zde stál od 13. století.
Autor: Archiv J. Kotena
Žertová chtěla památkově chráněné domy ponechat, několik zbývajících zbourat a místo nich postavit administrativní část obchodního domu. Téměr celá prodejní budova se měla skrýt pod terén svažitého náměstí.
Autor: Archiv R. Žertové
"Jihlavskému národnímu výboru se ale návrh nelíbil. Chtěli nápadnou stavbu, která dá jasně najevo, že tohle je chlouba socialistického obchodu, takže od návrhu Žertové bylo nakonec upuštěno a realizován byl pozdější projekt architektka Zdeňka Sklepka." říká Klíma.
Autor: Miloš Miličevič
Obchodní domy se stavěly zpravidla v centru města, leckdy pár metrů od historických budov. V Olomouci byl Prior postaven naproti gotickému kostelu sv. Mořice.
Autor: Petr Jehlík