Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Příznivci dechovky se sejdou Na Vlachovce, i s Josefem Zímou

Josef Zíma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Zíma | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Známá bašta dechovky v pražských Kobylisích po roce znovu ožívá. Restaurace Na Vlachovce spjatá se zpěvákem Josefem Zímou musela loni kvůli nezájmu zavřít, nyní ale získala nového provozovatele, který slibuje program nejen pro milovníky dechovky.

Do budovy restaurace od 80. let příliš nikdo neinvestoval, a tak musela projít rekonstrukcí. "Vše bylo zničené, prohnilé a proteklé vodou. Dům byl vybydlený, v dezolátním stavu," popsal serveru Lidovky.cz nový nájemník Jiří Váša ze společnosti Forrest Group. 

ČTĚTE TAKÉ:


Opravy se dočkal hlavní sál i restaurace, vznikl nový bar. "Původní zůstal jen výčep, z formanky je nekuřácká restaurace. Dělala se komplet nová kotelna," přiblížil Váša.

Restaurace, která letos oslaví 82. narozeniny, už funguje od začátku srpna, samotný program se však rozběhne až 24. listopadu a provozovatelé počítají i s legendárním zpěvákem Josefem Zímou. "Jednáme s ním o účasti na první akci, ale není to jisté. Měl by moderovat i nějaké pořady, vše záleží na jeho zdravotním stavu," dodal k tomu Váša.

V roce 1996 slavil na Vlachovce narozeniny i tehdejší předseda lidovců, na obrázku s Milanem Uhdem.

V roce 1996 slavil na Vlachovce narozeniny i tehdejší předseda lidovců, na obrázku s Milanem Uhdem.

Noví provozovatelé by však rádi rozšířili kulturní nabídku Vlachovky, znít by měl i swing, hrát se bude divadlo a počítá se s obnovením televizních a rádiových přenosů "Z Vlachovky by měla vzniknout nová kulturní scéna s orientací na střední a starší generaci," plánuje Forrest Group.

Před rokem 1989 byla restaurace vyhlášeným podnikem, její vlajkovou lodí se stal pořad Sejdeme se Na Vlachovce, díky němuž se do Kobylis sjížděli lidé z celého Československa. V devadesátých letech však zájem postupně upadal a jeho zapomenutou slávu se nepodařilo vzkřísit ani několika majitelům. Těsně před zavřením v něm sedávalo jen několik věrných štamgastů.

Legenda Na Vlachovce

  • Počátky hostince Na Vlachovce se tradují až do roku 1850. O několik desítek let později,  3. listopadu 1880 zakoupil objekt od hraběte Josefa Porgese dědeček dnešních majitelů pan Josef Chvoj. Ovšem budova "staré Vlachovky" nevyhovovala účelům pohostinství a tak na podnět syna pana Josefa, Františka Chvoje v roce 1928 dochází k výstavbě dnešní budovy Vlachovky. Nejprve vznikla restaurace a o 2roky později v roce 1930 i dnes již historický kulturní sál.
  • Podnik proslavil pořad "Sejdeme se na Vlachovce", který byl vysílán Československou a později Českou televizí. Na pódiu se tak vystřídala celá řada známých sólistů a hudebníků z oblasti populární hudby a hlavně české i moravské dechovky. Dodnes žijícím pamětníkem a živoucí legendou je zpěvák pan Josef Zíma, který je na Vlachovce doma, jelikož několik desítek let z Vlachovky pořad moderoval.
  • Od poloviny 90.let manželé Chvojovi objekt pronajímali a vystřídalo se tam několik majitelů. Poslední nájemce opustil Vlachovku na podzim roku 2011. V tomto roce bohužel odešla ve věku 89let i bývalá majitelka paní Marie Chvojová, která životu na Vlachovce zasvětila celý svůj život.

Zdroj: webové stránky restaurace Na Vlachovce

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!