27. února 2018 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pro Rolling Stones je hudba po jídle, vzduchu, vodě a teple další životní potřebou

Rolling Stones, No Filter Tour 2017, Rakousko, Red Bull Ring Spielberg (Ron... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rolling Stones, No Filter Tour 2017, Rakousko, Red Bull Ring Spielberg (Ron... | foto: Miro Majcen

Spekulovalo se o tom už vloni, kdy po úspěšné sérii evropských koncertů pod hlavičkou No Filter Tour Rolling Stones naznačili možné pokračování v roce 2018. Minulý týden unikly „pravděpodobné“ termíny na internet. A nyní ke to jasné: Rolling Stones zahrají 4. července v pražských Letňanech.

Bylo to nesmírně zábavné, jak v minulých dnech Rolling Stones tajnosnubně napovídali a fanoušci pátrali. Nejprve se 19. února na facebookovém profilu kapely objevil nápis No Stopping (Bez zastávky) ve žlutém poli, ve stejné grafice jakou měla loňská evropská šňůra. Byl u něj citát kytaristy Keitha Richardse: „Hudba je nutnost. Po jídle, vzduchu, vodě a teple je další životní potřebou.“

Ve čtvrtek 22. února fanouškovský web Iorr.org přišel s nepotvrzeným rozpisem čtrnácti koncertů, začínajícím 17. května v dublinském Croke Parku v Irsku. Jako předposlední zastávka turné byly uvedeny pražské Letňany, plocha pro osmdesát tisíc lidí, s datem 4. července. A v pondělí 26. února ráno byla šňůra v poněkud ztenčeném jedenáctikoncertním rozsahu oficiálně potvrzena. Pražské datum naštěstí zůstalo na svém místě.

Dobré období

Rolling Stones prožívají velmi úspěšné období. Na samém konci roku 2016 vydali po jedenácti letech nové studiové album Blue &Lonesome, na které nahráli vesměs převzaté klasické bluesové písně, čímž se vrátili ke svým hlubokým kořenům. A udělali to tak dobře, že za něj sklidili nejen spousty nadšených recenzí, ale také cenu Grammy. Kupodivu teprve třetí ve své dlouhé kariéře.

Na album navazovalo zmíněné evropské turné No Filter, které také sklízelo úspěch jak u návštěvníků, tak u kritiky. „Dvacetipísničková bohatá dávka stounovského rocku v Rakousku potvrdila, že jiná kapela jako Rolling Stones v této věkové kategorii prostě neexistuje. Už kvůli kondici, ve které všichni členové jsou a s níž nejen čtyřiasedmdesátiletý Mick Jagger zpívá v životní formě a přes dvě hodiny pobíhá po pódiu, ale dokonce ještě o dva roky starší Charlie Watts s absolutním přehledem celý koncert odbubnuje,“ shrnuly LN zážitek ze štýrského Spielbergu.

A k tomu všemu ještě vyšel vloni v září pod názvem From The Vault na různých kombinacích audio a video nosičů záznam koncertu z roku 2015 v hollywoodském Fonda Theatre, kde „Stouni“ naprosto perfektně, s nevídanou energií a syrovostí odehráli repertoár z jednoho ze svých nejlepších alb Sticky Fingers z roku 1971.

Hudba stačí

Samozřejmě se lze jen dohadovat, v jakém rozpoložení Rolling Stones v létě zahrají v Praze. Na základě všech uvedených skutečností se ale lze právem domnívat, že pod vysoké očekávání nepůjdou. Nacházejí se v éře jakéhosi pozdního comebacku. Ostatně, právě koncert v rakouském Spielbergu byl o několik tříd lepší než ten zatím poslední v Česku v roce 2007 v Brně – a to bylo muzikantům o deset let více.

Na letňanské planině to bude historicky šesté vystoupení Rolling Stones před českými fanoušky. Nejpamětihodnější je samozřejmě to vůbec první 18. srpna 1990, které pro mnoho pamětníků bylo vlastně symbolickým završením společenských změn po sametové revoluci. Dnes už zřejmě podobný dopad stounovský koncert mít nebude. Což je ale v pořádku. Stačí, když se bude hrát dobrý rock’n’roll.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky