Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pro Zlatý globus si nepřišel ani Depp

Prvního Zlatého globu v kariéře se dočkal i Johnny Depp.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvního Zlatého globu v kariéře se dočkal i Johnny Depp. | foto: ČTK

LOS ANGELES Udělování sošek filmových Oscarů se blíží a jako každoročně na událost upozorňuje předávání prestižních Zlatých globů. Poprvé cenu hollywoodské Asociace zahraničních novinářů získal i Johnny Depp za roli Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street. Ceremoniál však poznamenala stávka scénáristů.

Zlatý globus pro nejlepší muzikál nebo komedii loňské sezony ve Spojených státech získal i výše jmenovaný film. Z hereček toto ocenění porota přisoudila Francouzce Marion Cotillardové za postavu zpěvačky Edith Piaf ve stejnojmenném životopisném filmu.

Vyhlášení vítězů jubilejního 65. ročníku se ale uskutečnilo bez obvyklého ceremoniálu pouze oznámením pro tisk živě přenášeným televizní sítí NBC. Tradiční show v sále hotelu Beverly Hilton v Los Angeles byla zrušena kvůli bojkotu herců, kteří se postavili na stranu déle než dva měsíce stávkujících hollywoodských scenáristů. Ti se dožadují většího podílu na zisku z internetové distribuce filmů a seriálů. Žádný z tvůrců tak ocenění osobně nepřevzal.

Další Zlatý globus pro nejlepšího herce v dramatickém snímku připadl Britu Danielu Day-Lewisovi za postavu texaského ropného magnáta ve snímku Až na krev. Stejnou cenu v ženské kategorii dostala původem britská herečka Julie Christieová za ztvárnění stárnoucí ženy postižené Alzheimerovou chorobou v kanadském dramatu Daleko od ní.

Ocenění za vedlejší role byla udělena španělskému herci Javieru Bardemovi za výkon v dramatu s drogovou zápletkou z americko-mexické hranice Tahle země není pro starý a Australance Cate Blanchettové, která porotu zaujala ve snímku o životě hudební legendy Bobu Dylanovi I'm Not There. Z animovaných filmů získal Zlatý globus příběh o krysím kuchaři Ratatouille.Udělování letošních Zlatých Globů se muselo obejít bez hereckých hvězd.

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stalo francouzsko-americké drama Skafandr a motýl o muži paralyzovaném mozkovou mrtvicí. Jeho režisér Julian Schnabel také překvapivě získal Zlatý globus za nejlepší režii. Za favorita v této kategorii byli považování bratři Ethan a Joel Coenovi se snímkem Tahle země není pro starý, jejichž film ale získal cenu za nejlepší scénář.

Ocenění za celoživotní přínos světové kinematografii udělilo letos sdružení zahraničních novinářů režiséru a producentovi Stevenu Spielbergovi. Kvůli zrušenému ceremoniálu si ale musí slavný tvůrce na převzetí ceny počkat do příštího roku.

Zlaté globy byly uděleny i ve více než deseti televizních kategoriích. Jako nejlepší seriály byly oceněny Mad Man z produkce ACM a Extras společnosti HBO.

Jako favorit vstupoval do letošní soutěže o Zlaté globy se sedmi nominacemi snímek Pokání podle románu Iana McEwana. Vedle hlavní ceny si ale odnesl už jen globus za nejlepší hudbu. Žádný z filmů nezískal více než dvě ocenění, včetně snímku s často zmiňovanými oscarovými nadějemi Tahle země není pro starý. Výsledky Zlatých globů tak potvrzují názory, že letošní sezona filmových cen patří k nejvyrovnanějším za uplynulé roky.

Zlaté globy v podobě zeměkoule omotané filmovým pásem jsou považované za
předzvěst filmových Oscarů, které bude americká filmová akademie rozdávat 24. února. Ovšem i nad oscarovým večerem se vznáší otazník, zda ho kvůli stávce scenáristů nepostihne podobný osud jako Zlaté globy. Nominace na Oscary budou oznámené 22. ledna.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.