Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Program výstav Plzně 2015 odstartuje retrospektiva díla Jiřího Trnky

Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky | foto: Plzeň 2015

PLZEŇ Po názvem Ateliér Jiřího Trnky vzniká rozsáhlá výstava věnovaná osobnost tohoto plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka. Autorem konceptu výstavy je uměcův syn Jan, otevřena bude 17. ledna v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky. Potrvá do 10. května 2015.

Výstava zachycuje klíčové okamžiky napříč celou životní a tvůrčí dráhou Jiřího Trnky. K vidění budou přes tři stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky,  obrazy, grafiky a plastiky a ucelená sbírka originálních ilustrací.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.

Součástí výstavy bude také multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekce digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky. Diváci uvidí například klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky, Karavana Fimfárum a desítek dalších publikací nebo půvabné filmové loutky z kultovních filmů Staré pověsti české, Špalíček, Bajaja, Ruka a dalších.

Na výstavě Ateliér Jiřího Trnky budou k vidění i originální původní loutky.

Na výstavě budou k vidění i originální původní loutky.

„Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní návštěvníkům vyzkoušet si jejich náročnou práci,“ vysvětluje autor projektu Jan Trnka.

Plzeň chystá i interaktivní výstavu Zahrada 2

Jiříku Trnkovy bude věnována i další expozice v rámci projektu Plzeň 2015, a to zahrada 2. Zatímco výstava Ateliér Jiřího Trnky představí plzeňského rodáka nejen jako tvůrce animovaných filmů, ale také jako malíře, sochaře, loutkáře a ilustrátora, výstava Zahrada 2 otevře originální svět slavné pohádky všem, kdo si ho budou chtít osahat na vlastní kůži.

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

Šest interaktivních instalací zve k setkání s kocourem, slony, velrybou nebo Trpaslíkem a ukazuje, jak je poetika Jiřího Trnky inspirativní i dnes, nově převyprávěná díky Jan a Matyáši Trnkovým. Výstava Trnkova Zahrada 2 se bude konat od 26. února do 24. května v Západočeském muzeu v Plzni.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.
Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky
Na výstavě Ateliér Jiřího Trnky budou k vidění i originální původní loutky.
Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....