14. prosince 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Program výstav Plzně 2015 odstartuje retrospektiva díla Jiřího Trnky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky | foto: Plzeň 2015

PLZEŇ Po názvem Ateliér Jiřího Trnky vzniká rozsáhlá výstava věnovaná osobnost tohoto plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka. Autorem konceptu výstavy je uměcův syn Jan, otevřena bude 17. ledna v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky. Potrvá do 10. května 2015.

Výstava zachycuje klíčové okamžiky napříč celou životní a tvůrčí dráhou Jiřího Trnky. K vidění budou přes tři stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky,  obrazy, grafiky a plastiky a ucelená sbírka originálních ilustrací.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.

Součástí výstavy bude také multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekce digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky. Diváci uvidí například klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky, Karavana Fimfárum a desítek dalších publikací nebo půvabné filmové loutky z kultovních filmů Staré pověsti české, Špalíček, Bajaja, Ruka a dalších.

Na výstavě budou k vidění i originální původní loutky.

Na výstavě budou k vidění i originální původní loutky.

„Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní návštěvníkům vyzkoušet si jejich náročnou práci,“ vysvětluje autor projektu Jan Trnka.

Plzeň chystá i interaktivní výstavu Zahrada 2

Jiříku Trnkovy bude věnována i další expozice v rámci projektu Plzeň 2015, a to zahrada 2. Zatímco výstava Ateliér Jiřího Trnky představí plzeňského rodáka nejen jako tvůrce animovaných filmů, ale také jako malíře, sochaře, loutkáře a ilustrátora, výstava Zahrada 2 otevře originální svět slavné pohádky všem, kdo si ho budou chtít osahat na vlastní kůži.

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

Šest interaktivních instalací zve k setkání s kocourem, slony, velrybou nebo Trpaslíkem a ukazuje, jak je poetika Jiřího Trnky inspirativní i dnes, nově převyprávěná díky Jan a Matyáši Trnkovým. Výstava Trnkova Zahrada 2 se bude konat od 26. února do 24. května v Západočeském muzeu v Plzni.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.
Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky
Na výstavě Ateliér Jiřího Trnky budou k vidění i originální původní loutky.
Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop
Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz