6. března 2010 14:47, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Protektor získal šest Českých lvů, je i nejlepším filmem

Režisér Marek Najbrt (vpravo) s cenou za nejlepší režii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Marek Najbrt (vpravo) s cenou za nejlepší režii. | foto: ČTK

PRAHA V pražské Lucerně se udílelo prestižní filmové ocenění Český lev. Celkem šest sošek získal film Marka Najbrta Protektor, tři sošky si odnesli tvůrci filmu 3 sezóny v pekle a dvě byly uděleny hercům Hřebejkova filmu Kawasakiho růže. Cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu získala herečka Jana Brejchová.

Z rekordního počtu 34 filmů, které měly premiéru v loňském roce, bojovalo o některého z Českých lvů pouze šest snímků. Do druhého kola hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) byly totiž připuštěny jen snímky, které začátkem února získaly některou z nominací. Večer moderovali Bolek Polívka s Pavlem Liškou a celý se nesl v duch slavných filmových dvojic.

Mladá hvězda berlínského filmového festivalu Kryštof Hádek se dočkal ocenění i v Česku - převzal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Akademii zaujalo jeho ztvárnění bouřlivého básníka ve filmu 3 sezóny v pekle.

Sošku za nejlepší ženský herecký výkon převzala Jana Plodková za roli ve snímku Protektor, který pobral ocenění i v dalších hlavních kategotiích - za nejlepší scénář, režii a nejlepší film roku 2009. I s cenou za nejlepší filmový plakát, která se udílela dříve získal Najbrtův snímek celkem sedm sošek.

Ceny za nejlepší herecký výkon ve vedlejších rolích převzali herci Hřebejkova filmu Kawasakiho růže. V mužské kategorii získal sošku slovenský herec Ladislav Chudík, v ženské Daniela Kolářová za roli matky. V sále si Chudík vysloužil velký potlesk.

"Jsem dojatý. Nečekal jsem filmovou nabídku ve svých 86 letech," řekl.

V úvodu ceremoniálu převzali broušenou sošku Jakub Čech s Pavlem Rejholcem za zvuk k filmu 3 sezóny v pekle. Cenu za nejlepší hudbu získala formace Midi lidi, která složila doprovod k filmu Protektor, stejný film získal Českého lva také za nejlepší střih.

Známé dokumentaristky Helena Třeštíková s Olgou Sommerovou předaly cenu Lukášovi Přibylovi za film Zapomenuté transporty do Polska, kterého akademie zvolila nejlepším dokumentárním snímkem loňského roku.

Nově byla udělena také cena ČFTA Cena za nejlepší audiovizuální počin roku projektu Restaurované filmy Jana Špáty. Cenu na slavnostním večeru převzali režisérky Olga Sommerová, Olga Špátová a producent Richard Němec.

Cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu přidělila Česká filmová a televizní akademie herečce Janě Brejchové. Ta si však kvůli nemoci nemohla cenu převzít, děkovnou řeč tak v Lucerně pronesla její dcera Tereza Brodská. 

"Byla velmi dojatá, překvapená a šťastná," tlumočila reakci slavné herečky. Obecenstvu v sále, kde byli mnozí filmoví tvůrci, pak podle ní Brejchová vzkázala, aby na ni nezapomněli, "že by si ráda natočila nějaký biják".

Předávání cen se nezúčastnil ani Jan Hřebejk nebo polská herečka Karolina Gruszková.  Daniela Kolářová získala Českého lva v kategorii Nejlepší Ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Český lev za rok 2009

Nejlepší zvuk:
Pavel Rejholec, Jakub Čech (3 sezóny v pekle)

Nejlepší výtvarný počin:
Jiří Barta (Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny ?)

Nejlepší střih:
Pavel Hrdlička (Protektor)

Nejlepší hudba:
Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší dokument:
Zapomenuté transporty do Polska (Lukáš Přibyl)

Nejlepší kamera:
Carl Oskarsson (3 sezóny v pekle)

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli:
Daniela Kolářová (Kawasakiho růže)

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli:
Ladislav Chudík (Kawasakiho růže)

Hlavní ženský herecký výkon:
Jana Plodková (Protektor)

Mužský herecký výkon v hlavní roli:
Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)

Nejlepší scénář:
Robert Geisler, Benjamin Tuček, Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší režie:
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší film:
Protektor

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.