3. ledna 2012 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

První trojice knih se nemění. Vítězí Harry Potter

Fanoušci na Trafalgarském náměstí  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci na Trafalgarském náměstí | foto: Reuters

Stále nejvíce dětí přispívá na charitu díky knihám Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a kámen mudrců a Děti z Bullerbynu. To jsou tři tituly zařazené do projektu Čtení pomáhá, které se dlouhodobě drží na předních příčkách.

Z české literatury vede Poláčkova klasika Bylo nás pět, v těsném závěsu za ní je pilný Ferda Mravenec Ondřeje Sekory a třetí místo prozatím drží dětská kniha Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře.

Mezi další oblíbené knihy patří například Staré řecké báje a pověsti, Krysáci, Dášeňka nebo Fimfárum. Nejsilnější kategorií jsou žáci pátých až devátých tříd, což potvrzují počty registrovaných čtenářů v projektu – mají podíl 56,3 procenta.

Nejméně čtou středoškoláci, těch je 11,3 procenta. U nich vede Shakespearův Hamlet, který je v celkovém pořadí až 38., na druhém místě jsou Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a třetí pozice patří Hrabalově knize Obsluhoval jsem anglického krále. Všechny tři tituly patří do seznamu povinné literatury pro státní maturitu vyšší úrovně.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.