30. června 2019 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

První víkend ve Varech: prodaly se desetitisíce vstupenek, Affleck představil svůj nový snímek

Film Světlo mého života je už druhým Affleckovám snímkem. Je zasazený do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Světlo mého života je už druhým Affleckovám snímkem. Je zasazený do... | foto: Dan MaternaMAFRA

Karlovy Vary  Filmový festival v Karlových Varech o víkendu za horkého počasí přivítal první hvězdy a filmovým fanouškům nabídl desítky projekcí. K nedělnímu dopoledni se prodalo přes 44 000 vstupenek a akreditovalo se přes 6500 účastníků. K americké herečce Julianne Mooreové, která zahájila festival tím, že z rukou jeho prezidenta Jiřího Bartošky převzala Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii, se v neděli přidal herec Casey Affleck. Na festival se vrací po dvou letech, tentokrát se představuje jako režisér.

Intimní drama Světlo mého života, které na festival přivezl, je především filmem o rodičovství, o vztahu mezi otcem a dcerou. Ačkoliv sám Affleck má dva syny, do filmu výrazně promítl svou zkušenost z toho, jaké je to být rodičem, řekl v neděli posluchačům při besedě v rámci série KVIFF Talk v kongresovém sálu karlovarského hotelu Thermal.

Dalším z uvedených snímků na karlovarském festivalu je film Diego Maradona...
Organizátoři festivalu pro ně přichystali kromě očekávaných filmových premiér i...

Julianne Mooreová, která uvedla dva filmy režírované jejím manželem Bartem Freundlichem, zase novinářům řekla, že by se ráda věnovala také producentské činnosti. Současná kinematografie podle ní hercům nenabízí velké příležitosti a ráda by hledala témata pro sebe i herecké kolegy. Usměvavá herečka na festival přijela i s jedním ze svých dětí, viditelně si ho užívala a setkávala se s velikou přízní fanoušků při každém možném okamžiku.

Stejně jako Affleck s hrdinkou svého filmu v podání Anny Pniowské se v neděli po červeném koberci prošla delegace slovensko-českého snímku Budiž světlo. Slovenský režisér Marko Škop se s ním po vítězství v dokumentární soutěži s filmem Osadné a po zisku divácké ceny s dokumentem Iné svety během minulých ročníků festivalu pokusí letos vydobýt prvenství v hlavní soutěži. Díky koprodukci s ČR je film jediným zástupcem české filmové tvorby v hlavní soutěži.

Karlovy Vary 2019 - banner - článek

V neděli zahájil také program pro filmové profesionály, tradičně jim patří prostory nad bazénem hotelu Thermal, který je léta nevyužívaný, při festivalu se v jeho okolí konají příležitostné akce. Festivaloví hosté a návštěvníci projekcí tráví většinu času právě v hotelu či jiných, klimatizovaných prostředích. Teplé počasí naplno zakouší především ti, kdo se starají o festival po technické stránce, stavějí pódia nebo převážejí či přenášejí všemožný materiál a většinou jsou oblečeni v černých oděvech. Po neděli, kdy ve Varech bylo přes 35 stupňů, čeká účastníky 54. ročníku festivalu v pondělí znovu horký den s maximy kolem 32 stupňů.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.