11. dubna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pulitzerovy ceny za umění letos patří silným příběhům a kořenům vlastní rasy

kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

NEW YORK Při pondělím slavnostním udělování prestižních amerických novinářských a uměleckých cen byla oceněna díla již úspěšných autorů. Jak kniha, tak drama, přinášejí hluboké lidské příběhy, které mají chuť rezonovat. Básnická cena je letos o objevování málo známé kapitoly z historie vlastní rasy.

Pulitzerova cena za fikci:
Colson Whitehead - The Underground Railroad (Podzemní železnice)

Cora je otrokyní na plantážích v americké Georgii. Setká se s Césarem, dalším otrokem, který ji poví o podzemní vlakové dráze, která vlastně ani není dráhou. Říkalo se tak soustavě cest a prostředků, kterými otroci prchali z jihu na sever. Rozhodnou se, že spolu utečou, ale nic nejde podle plánu a Cora při útěku zabije bílého chlapce, který se ji snaží chytit. Teď jde o všechno a Cora s Césarem se nemohou zastavit.

Whitehad míchá historické reálie otrockého jihu a magické, fikční prvky v podobě míst, které Cora na své pouti navštíví. Kniha The Underground Railroad je o cestě na svobodu, který přichází s poznáním. Jsou to moderní Gulliverovy cesty.

Colson Whitehead - The Underground Railroad. Pulitzerova cena za fikci 2017.

Colson Whitehead - The Underground Railroad. Pulitzerova cena za fikci 2017.

Pulitzerova cena za drama (divadlo):
Lynn Nottage - Sweat (Pot)

Dílo kritikou označené jako první přelomový divadelní kousek „Trumpovského“ věku. Drama se odehrává v oregonském baru a sleduje restrospektivně osudy šesti lidí, kteří spolu v baru pijí. Velkým tématem hry je i nejistota práce a imigrace za prezidenta Donalda Trumpa.

Jedná se již o druhou Pulitzerovu cenu pro Lynn Nottage. První dostala v roce 2009 za drama Ruined.

Lynn Nottage - drama Sweat. Pulitzerova cena za drama 2017.

Lynn Nottage - drama Sweat. Pulitzerova cena za drama 2017.

Pulitzerova cena za poezii:
Tyehimba Jess - Olio

Básnická sbírka na motivy tradičního černošského blues a gospelových popěvků. V části fakta, z části fikce, Jessovo Olio mapuje neznámou tvář amerických afroameričanů od konce americké občanské války do začátku první světové války.

Tyehimba Jess - básnická sbírka Olio. Pulitzerova cena za poezii 2017.

Tyehimba Jess - básnická sbírka Olio. Pulitzerova cena za poezii 2017.

Pulitzerova cena je prestižní novinářské a umělecké ocenění, které se uděluje každoročně již od roku 1917. Laureát obdrží 10 tisíc dolarů. Za cenou stojí americký novinář maďarského původu Josepf Pulitzer, který ji v roce 1917 založil.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz