1. února 2017 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Unikátní výstava. Rada Vacátko se znovu pouští po stopě zločinu

Slavní detektivové na stopě zločinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavní detektivové na stopě zločinu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

BRNO Průvodce světem detektivů a četníků připravili kurátoři letohrádku Mitrovských v Brně. Ve třech výstavních sálech uvidíte nejen výstavu kostýmů slavných detektivů, ale také repliku policejní kanceláře a vyzkoušíte si, jak se pátrá v terénu.

Kurátorský tým letohrádku Mitrovských se pravidelně věnuje tématům z historie. V minulosti představili osudy našich filmových hvězd, každodenní život v době secese nebo zákulisí televizního seriálu Četnické humoresky. „Tentokrát jsme si řekli, že rozšíříme téma četníků. Na výstavě jsou chronologicky příběhy slavných detektivů, které znáte z našich i zahraničních filmů či seriálů. Začínáme Sherlockem Holmesem, pak jsou tu informace o Agatě Christie a jejím Poirotovi a slečně Marplové. Sběratelka kostýmů Vlaďka Dobiášová zapůjčila oblečení, které je velmi podobné tomu, jež nosili tito slavní detektivové,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Lukas. V expozici jsou však nejen figuríny v dobových kostýmech, ale také nejrůznější předměty, které detektivové používali při pátrání anebo jež známe z jejich filmového prostředí.

Petr Lukas na výstavě prezentuje také řadu zajímavých informací, které vyhledal o jednotlivých autorech detektivních příběhů. „Zajímalo mě, čím se inspirovali a jestli měli jejich detektivové a četníci reálný předobraz. Například hlavní postava Četnických humoresek Karel Arazím, kterého hraje Tomáš Töpfer, je inspirována skutečným četníkem. Jmenoval se Josef Arazim a sloužil ve východních Čechách. Našli jsme také informace o předobrazu slavného rady Vacátka, ve skutečnosti se jmenoval Josef Vaňásek,“ říká kurátor.

Pátrání v terénu


Hlavní část výstavy je věnována československým četníkům a detektivům. Je zde replika vyšetřovací místnosti, kde uvidíte pracovní stůl, židle thonetky i skříň na úřední spisy a výstavní panely o historii seriálu Hříšní lidé města pražského. V expozici je například originální scénář k dílu Turecké náušnice, kam si režisér Jiří Sequens zapsal poznámky k natáčení. Česká televize na výstavu zapůjčila kostýmy z tohoto oblíbeného seriálu. Jsou zde také četnické uniformy z první poloviny 20. století, které zapůjčil Klub policejní historie Brno. Kromě tuzemských osobností autoři nezapomněli ani na slavné kriminalisty z celé Evropy.

Na výstavě jsou také informace z francouzských kriminálních filmů, například komisaře Clouseaua, Maigreta či Moulina. Nechybí ani britská klasika v podání Barnabyho, Dempseyho a Makepeaceové. „Snažili jsme se ke každému z nich najít podrobnější údaje,o hercích a natáčení. Zajímavou součástí výstavy je také interaktivní hra, která je pro děti, ale i dospělé,“ říká kurátor. Návštěvníci výstavy prochází jednotlivé části expozice a plní nejrůznější úkoly. Mají za úkol pozorovat určité detaily exponátů, porovnávat je a na závěr by je měli vyhodnotit. Mohou si vyzkoušet základy daktyloskopie, například jak se odebírají otisky prstů nebo jak se sestavuje podoba pachatele na základě výslechu.

Slavní detektivové na stopě zločinu.
Slavní detektivové na stopě zločinu. Sherlock Holmes.
Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky