Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
3. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rádia nás kvůli kvótám nenávidí, říká Jožo Ráž z Elánu a chystá české turné

Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Jano Baláž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Jano Baláž. | foto: Reprofoto

Slovenská poprocková skupina Elán zahájí 23. září v Karlových Varech turné. V devíti českých městech připomene své album Hodina slovenčiny. Skupina, jejíž lídr Jozef Ráž se zasloužil o zákon nařizující slovenským rádiím hrát víc domácích písniček, na koncertech představí i skladby z poslední nahrávky Živých nás nedostanú.

„Turné bude mít dvě roviny. Jednak si připomeneme Hodinu slovenčiny a uvedeme větší část písní, které byly na tomto albu. Ale také zahrajeme množství skladeb z posledního alba Živých nás nedostanú. Momentálně pracujeme na audiovizuální stránce programu, dáváme dohromady různé obrázky a stará videa z období Hodiny slovenčiny,“ řekl ČTK zpěvák a kytarista Jano Baláž.

Album Hodina slovenčiny vyšlo v roce 1985 a obsahuje dodnes hrané hity, jako Zaľúbil sa chlapec, Valiace sa kamene, Stužková nebo Kráľovná bielych tenisiek. „Ono to vlastně bylo završení první etapy Elánu, deska vyšla v době, kdy jsem z kapely na konci roku 1984 odešel. Šlo o nejplodnější první období,“ uvedl zpěvák a hráč na klávesové nástroje Vašo Patejdl.

Elán: Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Jano Baláž

Elán: Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Jano Baláž

Zpěvákovi a baskytaristovi Elánu Rážovi se společně s Maťo Ďurindou z kapely Tublatanka letos podařilo uzákonit povinnou kvótu, která stanovuje, kolik domácí tvorby se má hrát ve slovenských rádiích. Rádia na Slovensku tak musejí hrát víc domácích písniček. „Rádia nás za to nenávidí, jejich majitelé tvrdí, že ztratí posluchače a tím pádem i reklamu. Ale skoro všechny země kolem nás podobný zákon mají,“ řekl Ráž.

V Česku podobný zákon není, ale na rozdíl od Slovenska se některá rádia jako Impuls nebo Blaník soustředí především na tuzemskou tvorbu. Podle Ráže je situace na Slovensku jiná, protože většinu médií vlastní zahraniční majitelé. Mezi písněmi zahranými v rádiích na Slovensku musí být nově nejméně 20 procent slovenských. Od příštího roku by kvóta měla být ještě vyšší. Veřejnoprávní média musí do playlistů zařadit alespoň 35 procent domácí produkce. Zákon by podle členů kapely měl chránit národní kulturu a pomáhat mladým hudebníkům. Nejméně pětina písniček musí být maximálně pět let starých. „Rádia kvóty plní, ale vyběhávají si výjimky nebo se snaží, aby se slovenská hudba hrála jen ve večerních hodinách. Všechno monitorujeme a válka pokračuje,“ řekl Ráž.

Skupina Elán vznikla v roce 1968. Vydala čtrnáct studiových alb, za jejichž prodeje získala 25 platinových desek. Koncert Elánu na Letné v roce 2003 navštívilo na 80.000 fanoušků, v roce 2007 vyprodali i slavnou Carnegie Hall v New Yorku.

ČTK
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Adecco spol. s r.o.
Výrobní linka Slaný, až 34.000Kč

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 34 000 Kč