3. dubna 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rady státních fondů kinematografie a kultury jsou kompletní

Filmová klapka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmová klapka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rady státních fondů kinematografie a kultury budou znovu kompletní. Poslanci v tajné volbě na druhý pokus obsadili všech devět volných míst v radě fondu podporujícího umění. Podobně při třetí volbě rozhodli o obsazení zbývajících tří volných míst v radě fondu, který uděluje granty tvůrcům českých filmů.

Do filmového fondu byly po lednovém a únorovém neúspěšném pokusu zvoleny bývalá členka rady Tereza Brdečková a někdejší dlouholetá šéfredaktorka filmového měsíčníku Cinema Iva Hejlíčková. Doplnil je filmový historik Petr Bilík.

Od 5. dubna se tak přidají k Jiřímu Kubíčkovi a Přemyslu Martinkovi, kteří byli vybráni do rady už v lednu, a k Luboru Dohnalovi, dosavadnímu předsedovi rady Petru Vítkovi, místopředsedovi Vladimíru Sojákovi a bývalé člence rady Zuzaně Kopečkové, o jejichž volbě poslanci rozhodli v únoru.

Fond rozděluje granty v hodnotě 220 milionů korun

Volba rady fondu, který rozhoduje o grantech na tvorbu nových filmů, byla očekávána filmařskou obcí. Pokud by se ji totiž poslancům nepodařilo včas naplnit, ochromilo by to na jaře činnost fondu. Fond má na granty zhruba 220 milionů korun ročně z jednoprocentního odvodu z každé prodané vstupenky do kina, výnosu z autorských práv na filmy natočené v době státního monopolu a odvodů ze zisků komerčních televizí. Loni na podzim rozdělil radní spor při rozdělování grantů, kdy nejvyšší částku 15 milionů korun udělili filmu Filipa Renče o Lídě Baarové.

V radě fondu kultury bude opět například režisér Rudolf Adler. Mezi devítkou nově zvolených členů jsou také překladatelka Jana Mertinová nebo ředitelka Divadla Na Zábradlí Doubravka Svobodová. Již v březnu poslanci do rady znovu zvolili básníka a divadelního režiséra Miloše Horanského a hudebníka a skladatele Jiřího Hlaváče.

 

 

ČTK

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na Lidovky.cz