8. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rainbows: útěk, nebo cesta do ráje? Vítejte ve světě novodobých hipíků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kmeny: Rainbow (režie Jan Látal) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Rainbow (režie Jan Látal) | foto: Česká televize/ Karel Cudlín

Cyklus Kmeny pokračuje exkurzí do světa komunity, která na svých setkáních nepoužívá elektřinu, odmítá drogy i alkohol. „Na setkaních Rainbows je skoro nemožné volně natáčet. Rozhoduje se tam konsensuálně, museli bychom tedy získat povolení od několika tisíc lidí zároveň. Veškerá elektronika je tam navíc zapovězená,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz režisér dílu Jan Látal. přečtěte si, jak problém vyřešil, a podívejte se na exkluzivní ukázku z nového dílu, který ČT uvede ve středu ve 22.00.

Hippies moderní doby si říkají rainbows. Jejich heslem je splynutí s přírodou, volnost a dobrota jako základ vztahu ke světu živému i neživému. Jediný díl seriálu, který se natáček převážně v zahraničí -   na své kmenové akci v rumunských horách, kam nesmějí média, protože kradou duši... Režisér Jan Látal ukazuje podivuhodný svět základních principů soužití globální rodiny zvané rainbow.

Kmeny: Rainbow (režie Jan Látal)

Kmeny: Rainbow (režie Jan Látal)

Lidovky.cz: Byl jste vy sám někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“?
Jan Látal: Dělal jsem pro seriál dva díly. O Rainbow, což jsou novodobí hipísáci, a o hipstrech. Na rainbow setkání jsem dříve jezdil a při natáčení hipsterů jsem od několika lidí slyšel, že bych měl kameru otočit do zrcadla. Jsem tedy možná volně rozkročen někde mezi těmito dvěma subkulturami. I když v poslední době spíš spadám do subkultury tatíků od rodiny. 

Lidovky.cz: V čem je vám nejvíc blízké téma rainbow? 
Jsou to lidé, kteří se snaží znovunavázat vztah k planetě Zemi. Na setkáních nepoužívají elektřinu, odmítají drogy a alkohol, svým nehierarchickým zřízením navazují na systémy severoamerickych indianů. Jsou mezi nimi lidé, kteří vědomě ukončili stavbu babylonskou věže a skrze oproštění se od světa se snaží vrátit zpět do ráje. Někdo je vidí jako lidi na útěku, někdo jako lidi vracející se domů. Je pravda, že po pěti dnech strávených po jejich boku v Rumunských horách se nikomu ze štábu zpět do civilizace nechtělo.  

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení? 
Příprava zhruba tři měsíce. Natáčení osm dní.  

Lidovky.cz: Na jaký největší problém jste během příprav a natáčení narazil?
Na setkaních rainbow je skoro nemožné volně natáčet. Rozhoduje se tam konsensuálně, museli bychom tedy získat povolení od několika tisíc lidí zároveň. Veškerá elektronika je tam navíc zapovězená. Vyřešili jsme to jakýmsi improvizovaným studiem - dírou v křoví, v které jsme natáčeli rozhovory. Před křovím byla cedule, která lidi vybízela k interview. Zpočátku se k nám moc lidí nehrnulo, a tak jsme si z dlouhé chvíle se zvukařem Vojtou Knotem vymysleli písničku, která měla fungovat jako vábnička. Refrén zněl tuším: “If you have any vision, tell it to Czech Television.” (Jeslti máš nějakou vizi, řekni jí České televizi) Jak jsme začali zpívat, měli jsme hned plno. (smích) 

Problémy s natáčením vyřešil štáb ČT originálně: „Vyřešili jsme to jakýmsi...

„Vyřešili jsme to jakýmsi improvizovaným studiem - dírou v křoví, v které jsme natáčeli rozhovory...“

Lidovky.cz: Proč jste si vybral zrovna tyto hlavní aktéry filmy? 
Můj hlavní aktér filmu Martin, mne zaujal svojí nejednoznačností. Pracuje v Darling Cabaretu ve Smečkách, tedy na místě úplně protilehlém téhle subkultuře, přesto je v srdci Rainbow. Navíc se před kamerou rozhodně nestydí. Martin žije život Rainbow přímo v centru civilizace. Do filmu přináší čerstvý vítr a já doufám, že si ho diváci přes smích zamilují.

Exkluzivní ukázka z dílu, který uvede ČT 2 ve středu ve 22.00:ČTK
  • 0Diskuse

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na Lidovky.cz