30. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Madonna, Elton John. Čí alba už nejsou v top 500?

Kanye West pronikl mezi hudební elitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanye West pronikl mezi hudební elitu | foto: Reuters

LONDÝN Časopis Rolling Stone aktualizoval žebříček nejlepších alb všech dob. Do žebříčku 500 desek se dostaly hned tři patřící americkému rapperovi Kanyemu Westovi.

Nejvíc na nynější aktualizaci vydělal právě Kanye West. Nejvýš se z jeho alb dostalo Late Registration z roku 2005, i když mu patří "jen" 118. příčka. Dalšími novými položkami Westa v žebříčku jsou The College Dropout (2004) a My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010).

Celkem bylo do žebříčku nově zařazeno 30 alb, a to na úkor "méně zásadních" desek hojně zastoupených umělců, jako jsou The Beach Boys (album Sunflower), David Bowie (Changesone), Elton John (Elton John) a Madonna (Music).

Beatles dál kralují

Z přidání svých alb se mohou těšit skupiny Radiohead, Arcade Fire nebo Arctic Monkeys. Nově je v žebříčku také Jay-Z se svým "černým" albem, Lil Wayne s kolekcí Tha Carter III a Amy Winehouse s Back to Black. Nová alba mají v žebříčku rovněž osobnosti jako Bruce Springsteen a Bob Dylan.

Aktuální seznam 500 nejlepších alb všech dob vychází především z původního žebříčku z roku 2003 a aktualizovaného v roce 2005. V první desítce jsou i nadále hned čtyřikrát zastoupeni The Beatles, jejichž album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band je v čele žebříčku.

ČTK, Lidovky.cz