2. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Avengers: Infinity War. Špičkový sériový výrobek plný superhrdinů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Black Panther (Chadwick Boseman). Snímek Avengers: Infinity War (2018). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Black Panther (Chadwick Boseman). Snímek Avengers: Infinity War (2018). Režie:... | foto: MARVEL

PRAHA/WAKANDA/LOS ANGELES Akční hit Avengers: Infinity War nabízí zábavychtivému publiku letní podívanou ve velkém hollywoodském stylu. Rozpočet odhadovaný na půl miliardy dolarů umožňuje završit jeden z komerčně nejpropracovanějších projektů filmové historie.

Pře deseti lety přišla produkční společnost Marvel Studios s akčním dobrodružstvím Iron Man, přenášejícím na filmové plátno příběhy jednoho z oblíbených hrdinů kreslených seriálů společnosti Marvel. Další filmové marvelovky ukázaly, jak odvážný a komplexní je produkční koncept: v současnosti jej tvoří devatenáct filmů, jejichž celkový příspěvek do pokladen kin se celosvětově blíží patnácti miliardám dolarů.

Nejnovější (a dosud nejdražší) film série nese název Avengers: Infinity War a má velkou šanci tuto částku ještě slušně navýšit. Je totiž pojatý jako vyvrcholení celé série, považované za vůbec nejvýdělečnější franšízu kinematografické historie. Historickou obdobu nemá zřejmě ani promyšlený koncept, který v několika liniích postupně představoval a spojoval jednotlivé hrdiny v superhrdinský tým Avengers.

Výjimečná je i skutečnost, že producenti do hlavních rolí angažují známé a vysoce ceněné herce a že režii svěřují zajímavým, často autorsky vyprofilovaným osobnostem. Podíl na ucelení konceptu má i společnost Walt Disney Studios, jež se prosazuje jako distributor s globálními ambicemi a dlouhými prsty: v uplynulých letech pohltila řadu konkurenčních firem a s jejich produkty – ať už jde o sérii Star Wars, nebo animované portfolio společnosti Pixar – pracuje obdobně koncepčním způsobem.

Film Avengers: Infinity War, který patří k nejočekávanějším titulům nadcházející sezony letních blockbusterů, tak můžeme ocenit jako všestranně kontrolovaný, špičkový sériový výrobek. Sourozenecké režisérské duo Anthony a Joe Russovi dostalo za úkol ve velkorysém dvouapůlhodinovém spektáklu ohromit diváky složitě koncipovaným superpříběhem plným technicky dokonalých triků a operujícím s víc než šedesáti důležitými postavami (z nichž řadu hrají skutečně známí herci). Našinec musí uctivě smeknout už před tím, že se celý ten kolos vůbec hýbe – a že vše dokonce dramaticky dobře funguje!

Strážci galaxie. Snímek Avengers: Infinity War (2018). Režie: Anthony a Joe Russo.
Spider-man Peter Parker (Tom Holland). Snímek Avengers: Infinity War (2018). Režie: Anthony a Joe Russo.

Zorientuje se i novic

Obdiv si zaslouží scenáristický tým, díky jehož soustředění se v ději i postavách povšechně zorientuje i marvelovský novic. Pro fanoušky comicsů i filmů je připraveno množství nejrůznějších funkčních vychytávek a „významných“ detailů (jako vždycky se vyplatí zůstat v kině i po skončení závěrečných titulků).

Příběh se jednak inspiruje marvelovskými comicsy, jednak navazuje na předchozí dva díly série věnované superhrdinskému týmu Avengers (oblažily diváky v letech 2012 a 2015). Postavy z předchozích osmnácti filmů (a to včetně komediálních Strážců Galaxie) stmelí po stránce příběhu i designu do jednoho bojového šiku padouch se světovládnými sklony Thanos (digitálně zformovanou postavu mluví Josh Brolin). Charismatický padouch z planety Titan, který na ničivém tažení vesmírem právě zaparkoval své bitevní kosmické koráby nad planetou Zemí, není jen nositelem poněkud znepokojivého etického konceptu, ale i postavou, na niž se má navázat nejvíc divákových emocí.

Nikoli vynálezce Tony Stark alias Iron Man (Robert Downey Jr.), severský polobůh Thor (Chris Hemsworth) či hrdinný Steve Rogers / Kapitán Amerika (Chris Evans), ale právě padouch Thanos je totiž ústředním charakterem celého vyprávění. Šest vzácných artefaktů – Kamenů nekonečna –, které postupně shromažďuje na své speciálně upravené rukavici, mu má otevřít cestu k nadvládě nad vesmírem. Na své cestě současně páchá zvláštní druh dobročinnosti: radikální snížení populace na přelidněných planetách totiž přeživším otevírá cestu k blahobytu...

Thanosovo svérázné pojetí etiky je spíš výzvou pro přemýšlivějšího diváka než otázkou pro superhrdinský tým, jehož členové se – každý po svém – rovněž aktivně zabývají prosazováním dobra (ať už se věnují svým misím plně, nebo mají svou všednodenní, občanskou identitu. V tomto směru je možná nejpodivnějším členem týmu nováček Spiderman, v civilu newyorský středoškolák Peter Parker).

Po dle očekávání se mnozí superhrdinové, obdaření přebujelými egy, nejdřív škorpí a řeší si nejrůznější vztahové problémy (čas ve válce je dokonce i na lásku). Plachý vědec Bruce Banner (Mark Ruffalo) je zrovna v konfliktu se svým zabijáckým alter egem Hulkem a navenek cynickému Tonymu Starkovi se včera v noci zdálo o děťátku, které bude mít se svou milovanou Pepper. Ve výsledku je ve vyprávění hodně melodramatických akcentů, které jen tak tak vyvažují dnes už povinné „vtipné hlášky“. Dění je ovšem převážně akční, přičemž jako vždy se v bitvách i v osobních potyčkách po protivnících vrhají skaliska, automobily či celé planetky.


I superhrdinové jsou zranitelní

Vylovit z několika paralelních dějových linií směřujících k ultimativnímu závěrečnému souboji nějaký základní smysl nicméně lze: i superhrdinové jsou zranitelní, a to jak na těle, tak na duši. A obojí se týká i hlavního padoucha. Ve vyprávění se několikrát opakuje situace „nemožné“ volby, kdy je postava donucena volit mezi životem někoho, koho miluje, a vydáním některého z Kamenů nekonečna. Protagonisté (opět včetně Thanose) tak musejí opakovaně volit mezi svým individuálním přáním a nebytím celého fikčního všehomíra. Otázka volby je ovšem záměrně položena špatně: zachránit sebe a kamarády je totiž ve světě superhrdinů ze všeho nejdůležitější, protože jinak spasit svět nelze.

Navzdory tomu je řešení celé zápletky neukončené, a co se týče některých postav, nečekaně temné – zvláště pokud divák neví, že sledoval jen první část dvoudílného projektu. Aniž na to jakkoli upozorňuje v názvu, řídí se totiž film Avengers: Infinity War stejným divácky neuspokojivým konceptem jako prostřední „katastrofické“ díly starwarsovských trilogií či první část „závěrečného dvojfilmu“ ze série o Harrym Potterovi.

O tom, jak to s Thanosem a jeho zbylými superhrdinskými protivníky dopadne v dalším „půldílu“, se dá jen nezávazně spekulovat. Fanoušci radí zjistit si, kteří herečtí představitelé mají podepsané smlouvy na další díly série naplánované zatím až do roku 2022. Možná ovšem postačí si uvědomit, že jedním z marvelovských superhrdinů je obojaký, hravý bůh klamu Loki.

Avengers: Infinity War

USA 2018

Režie: Anthony Russo, Joe Russo

Hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johanssonová, Elizabeth Olsenová, Benedict Cumberbatch a další

Premiéra 26. 4.

Alena Prokopová, filmová publicistka
  • 0Diskuse