Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Divocí, barevní a ironičtí. Tvorba Lubomíra Typlta je ostře kritická ke světu

Typltovy obrazy jsou plné divoké exprese. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typltovy obrazy jsou plné divoké exprese. | foto: DSC GALLERY/Tomáš Souček

PRAHA V pražské DSC Gallery se konala výstava Lubomíra Typlta nazvaná Jsem krácen, dělen a věčně v minusu. Hostem je německá umělkyně Simone Haack. Setkali se tu dva malíři – figuralisté, jejichž tvorba se přirozeně doplňuje.

Lubomír Typlt rozvíjí odkaz expresionismu a také nové figurace. Je také zřejmé, že vychází z několika následných vln středoevropského i českého symbolismu. Vyjadřuje se výraznými gesty a ostrými barevnými tóny. Ve svých velkoryse cítěných dynamických obrazech umí přesně vystihnout pohyb, je v nich napětí a divokost. Promítá se do nich absurdita doby se všemi jejími rozpory, ve které myšlení mnoha lidí do značné míry zaostává za technickým pokrokem. Zrcadlí se v nich skutečnost, že lidé mentálně nedozráli pro využití objevů přírodních věd, sociologie, psychologie i filozofie, kterých se často zmocňují nezodpovědní jedinci. 

V jeho tvorbě se tedy odrážejí složité a nejednoznačné vztahy v dnešní společnosti, které mnohdy přinášejí nebezpečí nejen pro naši civilizaci, ale i pro přírodu a celou planetu. Přitom se z ní ovšem nevytrácí ani spontánní radost z malby.

Ostře kritický pohled na svět

V oblasti figurální tvorby zaujímá Lubomír Typlt u nás důležité místo a navazuje na své předchůdce, kteří vynikali vyhraněným smyslem pro vyjádření absurdity a pro ostrou i jemnou ironii. K nim patří ve svém raném období Boris Jirků, který tehdy v ilustracích dokázal přesně vyjádřit myšlenky slavného jihoamerického spisovatele Gabriela Garcii Márqueze.

K těm, kteří na něj měli vliv, patří nesporně Jiří Načeradský, jeho profesor z brněnské Fakulty výtvarných umění a jeden z nejvýraznějších představitelů české nové figurace. Přirozeně na něj působila i moderní německá malba a atmosféra na düssledorfské Akademii, kde studoval u takových osobností, jako je A. R. Penck. Svou tvorbou tedy propojuje českou a německou kulturu, už proto, že po studiích žil několik let v Berlíně.

Vystavuje v našich i zahraničních galeriích a opakovaně se k jeho tvorbě vrací i pražská DSC Gallery. Jeho ironie má blízko k německé nové věcnosti, z níž vychází i německá malířka Simone Haack, patřící ke stejné generaci. Oba umělci vyrůstají z blízkých tradic a z prostředí, která mají víc společného, než si obvykle myslíme. Navazují na vývoj propojující střední a západní Evropu.

Oba jsou figuralisté, do jejichž tvorby se promítá ostře kritický pohled na svět. Je pro ně příznačný velkorysý způsob malířského vyjádření, cit pro výrazné barevné kontrasty, pro psychologické vystižení proměn, k nimž v současném světě dochází a k nimž se řadí zhrubnutí mezilidských vztahů a narůstání názorových extrémů a bezohlednosti.

V DSC Gallery tedy vystavovali dva umělci střední generace, kteří se dokážou k současnému vývoji vyjádřit rafinovaným a zároveň názorově vyhraněným způsobem a kterým se podařilo přirozeně vstoupit do mezinárodních souvislostí.

 Zbývá připomenout, že DSC Gallery patří k těm galeriím, které se snaží o propojení českého a zahraničního umění, že se soustřeďuje na nacházení vztahů mezi různými kulturami a významně tak přispívá k tomu, aby naši malíři či sochaři různého zaměření i věku nezůstali izolovaní a aby dostali příležitost ke srovnání v širším měřítku.

LUBOMÍR TYPLT: JSEM KRÁCEN, DĚLEN A VĚČNĚ V MINUSU

host Simone Haack

kurátor Karel Srp

DSC Gallery, Praha

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...