Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Do našeho domu přišla revoluce. Ozvěny jihlavského festivalu nabídnou i silný íránský film

Proměny domova. Když se matka rozhodla zničit své nezahalené fotografie,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proměny domova. Když se matka rozhodla zničit své nezahalené fotografie,... | foto: REPRO LN

PRAHA Jarní ozvěny jihlavského festivalu dokumentárních filmů od čtvrtka nabízejí na čtyři desítky snímků, které se na přehlídce představily už na podzim. Zahajuje je nicméně dílo dosud v Česku nepředvedené, silný film íránské režisérky Firouzeh Khosrovaniové Rentgen rodiny oceněný na loňském festivalu v Amsterodamu.

Islámská revoluce vypukla v Íránu v roce 1978, když bylo Firouzeh Khosrovaniové sedm let. Převrat se neodehrál jen na úřadech a veřejných prostranstvích, ale také (a zejména) v domácnostech: anatomii tohoto jevu rozebírá dokumentaristka na případu vlastních rodičů. Ve formálně propracované skládačce archivních obrazů z mnoha zdrojů, fiktivních dialogů ozývajících se z minula, vlastního komentáře a výmluvných metamorfóz snově reálného teheránského bytu předkládá svědectví o intimním aspektu radikální společenské proměny.

„Matka se provdala za fotografii mého otce,“ začíná filmařka své vyprávění. Nijak nepřehání, její otec Hossein totiž studoval v Ženevě radiologii a na svatbu do Teheránu nemohl (nebo možná netoužil) přijet. Obřad se tedy odehrál bez něj a mladičká, nesmělá a zbožná Tayi vyráží za manželem do Švýcarska. Elegantní, vzdělaný a světácký Hossein tam je jako ryba ve vodě, Tayi je ovšem západním světem zkrušená.

RENTGEN RODINY

Režie: Firouzeh Khosrovaniová

Hossein, který dostane od manželky přezdívku Mousieu (což je specificky vyslovované francouzské Monsieur), přesvědčí Tayi, aby si s ním dodatečně pořídila svatební fotografie, samozřejmě bez šátku – a Tayi se nakonec podrobí, i když cítí, že když si sundá šátek, ztrácí všechno – minulost, rodinu, bezpečí. Symbolicky skončí výlet za radovánkami moderního světa na švýcarské zimní svahy: Tayi při pádu na lyžích utrpí vážné zranění zad a Mousieu musí uplatnit svou odbornou průpravu radiologa, když jí pořizuje rentgenové snímky.

Zlom přichází s příchodem autorky filmu na svět – těhotná Tayi si vymůže návrat do Íránu. Večírek na rozloučenou v Ženevě se od uvítací oslavy v Teheránu ještě moc neliší: příklon k Západu tam tehdy právě kulminuje. A zároveň ve společnosti sílí tendence, která mocně rezonuje s tím, co pociťuje Tayi. Matka se zapojuje do náboženského hnutí a po islámské revoluci zažívá satisfakci. Stává se učitelkou a poté dokonce ředitelkou školy a během dlouhé íránsko-irácko války pravidelně absolvuje vojenský výcvik (archivní záběry zahalených žen s granáty a kulomety patří ve filmu k nejpůsobivějším).

Mousieu naopak vadne, vyklízí mentální i fyzický prostor bytu, odkud mizí karafy s alkoholem i milovaný obraz nahé dívky v trávě, a když je požádán, aby si nepouštěl nahlas klasickou hudbu, podřídí se a nasadí si sluchátka – tak jako když v obrácené situaci Tayi nerada souhlasila s pořízením fotografií bez šátku. Ty už ale dávno nejsou: „Jednoho dne matka s revoluční rozhodností roztrhala všechny své nezahalené fotografie, aby se očistila od minulosti,“ vzpomíná vypravěčka a v symetricky protipólných obrazech líčí proměnu svého domova z místa svobody, radosti a milých požitků v prostor, kde vládne puritánství a bigotnost.

Jenže to také není celý obrázek. Autorka, která si v dospělosti vybrala cestu svého otce a velkou část života tráví v Itálii, se filmem snaží porozumět právě své matce, jejíž modlitby jí, jak vzpomíná, v dětství dávaly klid a pocit bezpečí. Jejím cílem není konfrontace, ale pochopení, a to je na jejím snímku nakonec to nejcennější.

OZVĚNY 24. MFDF JI.HLAVA

■ Přehlídka dokumentárních filmů se koná online na stránkách www.ji-hlava.cz. Filmy budou na webových stránkách festivalu zveřejněné 11. března v poledne a budou přístupné do poledne 25. března.

■ Základem programu jsou nejzajímavější tituly loňského ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava: mj. snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše, který zvítězil v soutěžní sekci Česká radost, nebo hlavní vítězný film Bílá na bílé Viery Čákanyové.

■ Pozornost bude věnována rovněž italskému režisérovi Robertu Minervinimu, který žije v USA a zkoumá tamější společenskou periferii. Ve snímku Druhá strana zachycuje chudé obyvatele Louisiany a odhaluje kořeny jejich rasismu a militarismu.

■ Program pamatuje i na filmový experiment: například na tvorbu Zbyňka Baladrána, Ley Petříkové, Guliho Silbersteina, Pétera Lichtera a dalších.

■ K vidění budou také dvě premiéry. Jednou z nich je Rentgen rodiny íránské filmařky Firouzeh Khosrovaniové, který přehlídku 11. března ve 20 hodin oficiálně zahájí. Po filmu se uskuteční diskuse s režisérkou.

■ Další premiérou je nejnovější snímek čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje, který zachycuje občanské nepokoje v Hongkongu z roku 2019. „Wej-wejův film Šváb nabízí působivý obraz posledních dnů nezávislého Hongkongu. Těší nás, že režisér představí divákům svůj film osobně,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

■ Aj Wej-wej je také autorem znovu uváděného filmu CoroNation, který přináší tajně natočené nahrávky z uzavřeného Wu-chanu.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

I. Kořínek , Iránský film, to bude bomba. 18:43 10.3.2021

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...