Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Hořkosmutné účtování s minulostí. Klešice jsou hra na pomezí frašky a dobové ilustrace

Klešice. Hra na pomezí staré frašky a dobové ilustrace (v popřední Irena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klešice. Hra na pomezí staré frašky a dobové ilustrace (v popřední Irena... | foto: NEJHODNĚJŠÍ MEDVÍDCI

PRAHA Klešice Jana Žďárského (aka Reného Levínského), jedno z nejpronikavějších domácích dramat posledních let, se konečně dočkaly divadelní premiéry. Po odvolaném nastudování ve Švandově divadle, pro něž byly v roce 2014 napsány, je v režii Andreje Kroba a Daniela Vavříka uvedl Levínského domovský amatérský soubor Nejhodnější medvídci ve spojení s Krobovým Divadlem na tahu.

Levínský v Klešicích, výsostně duchaplné a zábavné parafrázi prvorepublikového legionářského dramatu, otevírá za opulentní fasádou své typické konverzační „hlušiny“ zásadní otázky, jež se týkají společnosti, která se po dějinném zvratu nachází v jakémsi pomyslném roce jedna. Zde nedlouho po konci prvé světové války, po vzniku Československé republiky; situace je ale velmi obdobná s tou po pádu komunistického režimu v roce 1989.

Autor hrou mimo jiné ukazuje, že po prvotní euforii – projevující se všelijakým přepjatým vlastenčením a (sebe)oslavováním – přichází etapa rozčarování, kdy společnost a její občany začínají dohánět stíny minulosti a kdy vyvstávají prvé problémy, spjaté s budováním nového demokratického režimu. Podstatné – říká Levínský – je minulost (zde symbolicky představovaná dívčím sirotkem) neobelhávat a nevytěsňovat, nýbrž se s ní čestně vyrovnat, a běsy, které na nás z minulosti i ze „zdivočelé“ přítomnosti dotírají, nějak rozumně ustát. Ne všem hrdinům se to v jeho vtipném, v samém závěru ale i notně hořkém dramatu daří...

Spojení Nejhodnějších medvídků a Divadla na tahu se již před několika lety osvědčilo: Andrej Krob, známý zejména jako režijní specialista na dramatiku Václava Havla, s nimi nastudoval v roce 2001 Levínského nádražáckou tragikomedii Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou, v níž prokázal – tak jako v případě Havlových her – cit pro jevištní přetlumočení textu postaveného primárně na slovu, či dokonce takového, který je tímto slovem až přetížen. Její těžiště spočívalo – při precizně provedeném, minimalistickém jevištním aranžmá – v přesném hereckém přednesu slov.

Také Klešice, jež mají z Levínského tvorby asi nejblíže k Havlovým hrám, inscenátory staví před týž úkol: jak se vyrovnat s autorovým verbálním obrazoborectvím, které hru – zvláště v českých poměrech – posouvá až na hranici knižního dramatu. Krob s Vavříkem dávají nastudování ráz sousedského ochotnického divadla, ve kterém svou nezbytnou roli hrají patřičně realistické kulisy (stůl, židle, trakař, skleničky s pitím), v němž hraje každý, kdo může (bez ohledu na korespondenci věku herce s věkem postavy) a ve kterém, ku prospěchu věci, převládá „pouhé“ mluvení herců – tu u stolu, tu před stolem čelem do diváků... Krobova a Vavříkova režijní ruka je, oproti nastudování Plácačky, méně pevná. Patrné je to zejména v přestavbách mezi dějstvími. Text byl nicméně užitečně proškrtán – pod stůl sice spadla nejedna zábavná pasáž, herci ale dostali šanci jej, plus minus přijatelně, uhrát. Inscenace vytahuje ze hry zejména nadčasový motiv mužsko-ženských vztahů. Neustálého soupeření a pnutí mezi pohlavími. Akcentováním privátní roviny se Klešice posouvají blíže k dramatům typu Našich furiantů než třeba Havlových Spiklenců či Žebrácké opery.

Počin Nejhodnějších medvídků a Divadla na tahu lze brát jako prvou ochutnávku Levínského pozoruhodné hry. Teď je třeba doufat, že si odvahu dodá i některé profesionální divadlo.

JAN ŽĎÁRSKÝ: KLEŠICE (DOMŮ Z VELKÉ VÁLKY)

Režie: Andrej Krob

Asistent režie: Daniel Vavřík

Scéna: Jan Hanyš, Jan Turner

Kostýmy: Šarko Mirko

Nejhodnější medvídci – Divadlo na tahu, premiéra 21. 10. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?