16. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Já, Kajínek. Mýtus o lidovém hrdinovi je daleko za hranou morálky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 142Diskuse
Z dokumentu Já, Kajínek (2017). TV Prima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z dokumentu Já, Kajínek (2017). TV Prima. | foto: TV Prima

PRAHA Asi to bude speciální česká vlastnost, že nám nejvíce imponují grázlové. Netuším, kde se to v nás bere, ale to je teď vedlejší. Televize Prima právě na tuto českou vlastnost vsadila se svojí novou dokumentární sérii Já, Kajínek a po prvním díle je naprosto jasné, že vsadila správně (1,3 milionu diváků, historicky nejúspěšnější dokument TV Prima hovoří snad za vše).

Série je natočena jako dokureality, kdy jsou dlouhé monology Jiřího Kajínka prostřihány hranými sekvencemi z jeho mládí (první krůčky po cizích bytech, první lásky - šperháky, atd.). Na první pohled je jasně vidět jedna věc - Jiří Kajínek umí mluvit a hlavně se umí prodat. Dokument sice totálně rezignoval na pravdu (a sám to v úvodu připouští), ale o pravdu tady přeci nejde. Jde o sledovanost.

Proto nás může Kajínek přesvědčovat o tom, že dostat za první vloupání rok na tvrdo je neetické. Že sice kradl, ale nejvíc vždy okrádal stát, takže pohoda,ne? Že se tím nechce omlouvat, ale že prostě kdyby na něj rodiče byli více přísní, mohl z něj být právník. Za celý první díl (a pochybuji, že se to v dalších čtyřech dílech změní) mu nikdo neoponuje, nikdo ho nevystaví realitě. Autoři nechávají hlavního protagonistu vyprávět svoji pohádku a k tomu mu pomáhají efektním střihem a natočenými pasážemi.

Z dokumentu Já, Kajínek (2017) TV Prima.
Z dokumentu Já, Kajínek (2017). TV Prima.

Přijde mi to naprosto zvrácené. Vím, že je hloupost chtít po komerční televizi, aby měla nějaké morální zásady, ale celé vyznění této série mi přijde tak moc za hranou, že to zmínit musím. Televize dokáže formovat názor veřejnosti zatraceně dobře a tuhle odpovědnost autoři dokumentu prostě hodili za hlavu a stvořili novodobého Robina Hooda, který sice bral všem (i chudým - ale pozor, vždy se snažil poškodit zámky, aby jim to ty zlé pojišťovny mohly nahradit), ale má charisma a lidi ho žerou.

Takže tady máme nový vzor pro naše děti (Kajínek měl očividně naprosto pohodové dětství, jen to byl spratek a měl rád prachy), jen ať vidí, že dráha zločince je cool a dají se na ní snadno vydělat peníze (i když pozor, jak říká náš guru Jiří - otevřít trezor JE práce, i když policisté říkají něco jiného).

Přiznám se, že jsem měl velké problémy celý první díl dokoukat, protože mi bylo stydno, ne za Jiřího Kajínka, ten má na svoji pokřivenou morálku nárok, ale bylo mi stydno za autory a za vedení televize, že dokument stvořili v takové podobě - jako jednu velkou oslavu velkého muže. Jenže ten muž je mnohonásobně usvědčený zloděj a dle všeho také vrah, tohle žádná sledovanost omluvit nemůže.

Recenze vyšla na serveru mediahub.cz.

Já, Kajínek (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2017, 5x55 min

Režie: Ivan Bareš

Kamera: Mark Bliss

Hudba: Karel Antonín

Hrají: Jiří Kajínek

Pavel Koutský
  • 142Diskuse

Najdete na Lidovky.cz