Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Koupila jsem husu, tak nevím... Kolik staletí zbývá češtině?

Inscenace Koupila jsem husu, tak nevím... (2018). Režie: Lída Engelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Koupila jsem husu, tak nevím... (2018). Režie: Lída Engelová. | foto: Divadlo Viola

PRAHA Ke stému výročí založení Československa se objevuje řada ambiciózních divadelních projektů. V pražské Viole jde o oslavy velmi cudné, přesto přesvědčivé. Režisérka Lída Engelová vzdává chválu českému jazyku prostřednictvím nestárnoucích pasáží z poválečných knih Pavla Eisnera Chrám i tvrz a také Čeština poklepem a poslechem.

V titulu Koupila jsem husu, tak nevím... vystupují Marek Eben a Jan Hartl, kteří prezentují kromě pasáží z Eisnerových knih také postřehy Karla Čapka a Miroslava Horníčka, Eben přidává i několik vlastních půvabných písniček.

Inscenace Koupila jsem husu, tak nevím... (2018). Režie: Lída Engelová.
Inscenace Koupila jsem husu, tak nevím... (2018). Režie: Lída Engelová.

Na horizontu visí mapa Evropy, na které je zvýrazněno malé území, na němž se hovoří česky. Interpreti musí při přesně pointovaných jazykových radovánkách udržet zvýšenou pozornost publika, v textech tohoto typu není možné žádnou pointu odbýt (a že se jimi výklad i výčet příkladů jen hemží). A tak se pěkně podle abecedy seznamujeme s půvabem různých položek našeho slovníku; u písmene N zábava zvážní při pozastavení se nad masarykovským „nebát se a nekrást“. Oceníme sémantický půvab slov jako „nemehlo“ či „zadarmo“, vrcholem první části večera je pak Eisnerovo líčení, jak coby mladíček (představovaný rozverně vzpomínajícím Markem Ebenem) učil češtinu letitého Němce (tomu dodává patřičnou akurátnost Jan Hartl), přičemž narazili na nesnadnou kapitolu výuky – slovesný vid.

Pobavíme se při komentovaných ukázkách z bizarního bohatství českých příjmení, pookřejeme při poctě kroužkovanému Ů i vyslechneme úvahu, že každý jazyk svou „pouť“ jednou skončí, o čemž svědčí četné příklady z historie (Eisner si troufl odhadnout postupný zánik češtiny přibližně k roku 2800).

O nevtíravý hudební podkres se kromě Marka Ebena u klavíru postarali vynikající muzikanti, kytarista Pavel Skála a kontrabasista Jaromír Honzák. Ač celku jen pokorně slouží, tedy nehrají nic komplikovaného, jejich instrumentalistická jistota výkony obou nositelů textového poselství harmonicky doplňuje.

Divadlo Viola – Koupila jsem husu, tak nevím...

Režie: Lída Engelová

Hudba: Marek Eben

Dramaturgie: Robert Tamchyna

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.