17. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Liga spravedlnosti. Komiksový snímek funguje, ale na konkurenci stále nestačí

Snímek Liga spravedlnosti (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Liga spravedlnosti (2017). | foto: Warner Bros

Ve filmu Liga spravedlnosti spojí síly Wonder Woman s Batmanem, aby vzkřísili Supermana. Potom zachrání svět.

Premiéra filmové Ligy spravedlnosti patrně nezpůsobí v nám známém vesmíru žádný zásadní převrat. Pro komiksový vesmír, který v potu tváře buduje studio Warner Bros. s postavami z říše DC Comics, je to ale událost zcela klíčová. Po nepřesvědčivých snímcíchMuž z oceli a Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a o něco úspěšnější Wonder Woman, které měly diváky seznámit s hlavními postavami, se nyní spříznění superhrdinové vydávají v semknutém šiku do rozhodujícího boje. Jejich hlavním protivníkem není ani tak zloduch, jenž touží po zkáze Země, jako spíš konkurenční svět marvelovských postav Iron Mana, kapitána Ameriky, Hulka, Spider-Mana a spol., který má před nimi už slušný náskok a mnohem lepší výsledky.

Snímek Liga spravedlnosti (2017).
Snímek Liga spravedlnosti (2017).

Tvůrci Ligy spravedlnosti tedy měli poměrně nezáviděníhodný úkol – vyrovnat se marvelovským Avengers a zároveň se od nich zřetelně odlišit. Druhá část úkolu přitom není o nic snazší než ta první a obě se podařilo naplnit pouze zčásti. Na výsledku se podílel i „přeběhlík“ Joss Whedon, tvůrce Avengerů, který je uLigy spravedlnosti uveden jako spoluscenárista, ale ve finální fázi převzal celou zodpovědnost za dokončení filmu, když po rodinné tragédii odstoupil režisér Zack Snyder.

Základem Ligy spravedlnosti je relativní jednoduchost. Partu nesourodých postav dá dohromady hrozba zlé bytosti jménem Steppenwolf, která chce za pomoci zrůd živících se strachem dobýt Zemi a přizpůsobit ji svému obrazu. Síla, jíž je k tomu zapotřebí, se skrývá ve třech „mateřských krychlích“, které kdysi dostaly do opatrování tři druhy pozemšťanů: Amazonky (z jejichž rodu je Wonder Woman), obyvatelé Atlantidy (ty tu zastupuje jinak dosti zbytný bouřlivácký hastrman Aquaman) a lidé. 

Jestliže Steppenwolf krychle propojí, zničí Zemi. Musí se mu v tom tedy spojenými silami zabránit. Batman při té příležitosti zatouží napravit svou chybu z dřívějšího filmu, kvůli níž leží Superman šest stop pod zemí. Těžko z tohoto příběhu vydobýt hlubší ponaučení, než že když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří. (A samozřejmě: pokud se vám někdy dostane do rukou mateřská krychle, hlídejte si ji). Odkazy k problémům reálného světa jsou mizivé, nechybí ovšem obligátní sentimentální návštěva za někdejší železnou oponou – tentokrát v „severním Rusku“, kde před lety vybuchla jaderná elektrárna a teď v opuštěné zóně přežívá hrstka zanedbaného obyvatelstva, což je vždy vhodný objekt záchranné akce.

Z postav vyniká zejména Wonder Woman (Gal Gadotová), která do příběhu celkem mile vnáší svou agendu emancipované ženy ve vedoucí funkci. „Rychlonožkou“ party je mladík Flash, jenž se poměřuje se Supermanem a pronáší vtipné „hlášky“. Jejich humor je často ve stadiu snaživého pokusu, což naštěstí herecky docela úspěšně kompenzuje Ezra Miller.

Liga spravedlnosti funguje jako nekomplikovaný a poměrně spolehlivý stroj, jehož jediným smyslem ovšem je udržet sebe sama v chodu. Což je na úspěch ve vesmírných závodech pořád trochu málo.

LIGA SPRAVEDLNOSTI

USA 2017

Režie: Zack Snyder

Premiéra 16. 11.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz