Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Miss Amerika. Hořkosladký americký sen Miřenky Čechové

Miřenka Čechová - Miss Amerika (2018). Palác Akropolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miřenka Čechová - Miss Amerika (2018). Palác Akropolis. | foto: Vojtěch Brtnický

PRAHA Energie, která vyzařuje z Miřenky Čechové v jejím poslední projektu Miss Amerika, je ohromující. Hodinová produkce je dokonalým příkladem perfektně postaveného multimediálního tvaru, který propojuje mluvené slovo, zpěv, pohyb a výtvarno.

Miřenka Čechová v Miss Americe shrnula své zkušenosti, dojmy a především silné emoce z pobytu v New Yorku. Hrdinka příběhu je její alter ego – mladá žena ze střední Evropy, která přichází do vysněného města s touhou a nadějí prosadit se a zjišťuje, že americký sen je hodně nedosažitelný, že jen jednou z mnoha adeptek.

Složitě hledá svou novou identitu – v newyorských ulicích, metru, v bezejmenném davu, v prázdném malém bytě, kam chodí jen přespávat a kde propadá depresím. Uvědomuje si, že své vidině obětuje vztahy doma s rodinou a nové nenachází. Musí se podrobit stylu velícímu stálý úsměv a sebevědomé chování, i když by nejraději zalezla sto sáhů pod zem a nedělala nic. Trápí se, že nemá správný přízvuk, správný status, ale zoufale se dál snaží prorazit, splynout, ale zůstat svá. Ovšem na druhé straně to, co ji ničí, ji také okouzluje. New York miluje i se všemi jeho nedostatky, je to nakonec její město, plné protikladů, které i jí zmítají.

Čechová napsala velmi poetický, citový i jemně ironický text mezi prózou a básní, jsou v něm pochmurné tóny, ale i radost a humor, nadsázka. To vše je docela překvapivé, protože tento druh vyjádření od ní neznáme. Zajímavě členěný a rytmizovaný text navíc výtečně souzní s hudbou, kterou pro ni napsal Martin Tvrdý (Bonus). Ta čte newyorské prostředí s originální stylovou pestrostí, jsou v ní ozvuky beatu, ale také třeba punku. A plejáda zvuků velkoměsta, které skvěle chytají atmosféru.

Miřenka Čechová - Miss Amerika (2018). Palác Akropolis.
Miřenka Čechová - Miss Amerika (2018). Palác Akropolis.

Miřenčino rapování je doprovázené někdy zmechanizovanými trhanými pohyby, jindy je zase vláčná, „zakulacená“ nebo jen sedí na nehnutě na židli schoulená do sebe, případně leží na jevišti a v ruce svírá mikrofon. I v tomto zmrtvění dokáže podat osobní výpověď, řeč těla vyjadřuje škálu psychických stavů a emocí. Její naléhavý monolog se odvíjí v mnoha jemně odstíněných polohách, třeba dokáže zazpívat ve skoro romantické, lyrické poloze. Performance má vlastně podobu koláže skládané z nejrůznějších útržků. K tomuto sólu výborně funguje zvolené výtvarné řešení, které kombinuje komiks, animaci, fotografii i video. Stěžejním prostorem je newyorské metro jako jedinečný mikrosmos. Hrdinka po celou dobu představení jako by projížděla jeho stanicemi jako mezníky svých zkušeností v cizím světě.

Úvodem zazní song z roku 1955 There she is, Miss America v jakési televizní revui a v podání zpěváka s vyceněným úsměvem a s dlouhonohými kráskami, obraz se však začne trhat a rozplývat, přichází postava v mikině s kapucí a mluví mužským hlasem. Svůj převlek pak odhodí, ale svou skutečnou identitu stejně skryje za blonďatou paruku „bubikopfu“. V této nové a pro Ameriku bezpochyby správné vizáži rapuje, mluví, vypráví, chrlí slova, zpívá – je to měnivý silný proud emocí, který se diváka maximálně dotýká.

Inscenace kruhem dospěje k závěru, kdy na videu defilují zástupy „uchazečů“ o americký sen ze všech koutů světa, přes prsa šerpu a úsměv plný očekávání. Hrdinka se po této přehlídce zjeví na jevišti ve vítězné póze, která je zároveň jejím zpochybněním.

Miřenka Čechová: Miss Amerika

Koncept: Miřenka Čechová,

Martin Tvrdý

Hudba a animace: Martin Tvrdý

Fotografie: Vojtěch Brtnický

Komiks: Chin Yew

Palác Akropolis, Praha, premiéra 7. 5.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.