Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
18. listopadu 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Recenze: Muse brojí proti současným problémům hudbou z minulého století

Obal osmé studiové nahrávky skupiny Muse | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obal osmé studiové nahrávky skupiny Muse | foto: Muse.mu

Když Muse začali vytvářet jejich osmou studiovku Simulation Theory, chtěli se tentokrát soustředit na silné skladby, které samy o sobě osloví širší a nové publikum. Místo toho vytvořili hudební koktejl, který se principiálně nikdy nezalíbí všem. A obsahově? Obsahově sdělují už téměř dvacet let to samé se stejnou silou a unikátností.

Ač se to přes do očí i uší bijící osmdesátkový háv Simulation Theory nemusí zdát, Muse na svém posledním albu nepřinášejí jen poctu synťákům, neonům, naivním hororům a počítačovým simulacím reality. Britské rockové trio se ve skutečnosti stále drží svých dávno osvědčených postupů.

Album zahajují a završují epické symfonie, jejichž jádro spočívá v orchestrální aranži a táhlém Bellamyho vokálu. Uvnitř narazíte na důkaz, že Muse umí stále napsat i baladu pro akustickou kytaru (Something Human), ale také na pokus o mileniálovský úlet (Get Up and Fight) nebo R&B (Break it to Me), což skalní fanoušci kapely nikdy neskousnou.

Obal alba

Obal osmé studiové nahrávky kapely Muse vytvořil umělec Kyle Lambert, který je známý tím, že vytvořil plakáty i pro seriál, odehrávající se v osmdesátých letech, Stranger Things. Kapela si přála vytvořit obal, který bude působit dojmem filmového plakátu. Je to vůbec poprvé, kdy jsou na obalu jejich alba vidět jejich tváře.

I přes opuštění břitkých kytar, kterých si Muse bohatě užili na předešlém albu Drones, na aktuální desce nechybí ani stadionové rockové hymny (Pressure). Navzdory elektronické mixáži a pokusům o proniknutí do nových hudebních žánrů si Muse drží svůj nezaměnitelný rukopis, který je rozpoznatelný na první dobrou, a nijak výrazně se nevzdálil od feelingu jejich prvních alb.

Že zmizela mladická rozháranost a zbyla trojice vyspělých muzikantů, co si chodí do studia experimentovat? To ano, rozhodně se ale nejedná o nějakou úlitbu mainstreamu a snahu zalíbit se všem. To by asi Muse začali zpívat o něčem jiném, než o rozhořčení z fragmentace Evropské unie, vzestupu lživých diktátorů, fake news, propagandě a v neposlední řadě odlištění společnosti. Ačkoli rozhorčení vůči některým politikům nepojmenovávají přímo (asi nepřekvapí, že se jedná o Trumpa a hybatele Brexitu), rizika technologií ano. 

Desku otevírají písní Algorithm. Příznačné, protože o tom, jestli jste si jejich singl pustili na YouTube nebo Spotify rozhodl nejspíš algoritmus. Stejně jako o tom, že právě čtete tento článek.

Matthew Bellamy dal opět plný průchod své zálibě ve sci-fi a kosmos a zdá se, že ho to hned tak neopustí. Na naši planetu shlížel z vesmíru už na desce Absolution a technologiemi se nechal znervózňovat už při psaní legendární Plug In Baby. Bellamy rád píše o svých vášních, které ho zároveň děsí. Na zvukově obdobně experimentálním albu The 2nd Law se opřel o fyzikální zákon, na Drones varoval před válku řízenou stroji a teď poukazuje na virtuální realitu, do které se čím dál hlouběji noříme.

Simulační teorii zažije v praxi i Praha

Je vtipné, že se Muse protentokrát chtěli vzdát napsání koncepčního alba, jinak než konceptuálně ale uvažovat neumí. Dosud publikované videoklipy jsou všechny natočené v jednotném retro stylu populárního seriálu Stranger Things, klipů Michalea Jacksona a filmu Návrat do budoucnosti. Muse se dokonce chystají natočit video ke každé písni na albu, čímž vytvoří svůj vlastní originální seriál. A zároveň tím odpovídají na otázku, jestli to celé drží pohromadě. Drží.

Až tenhle Matrix přivezou Muse do Prahy (konkrétně 26. května 2019 na Letiště Letňany) bude se zase jednat o koncertní událost roku. Už jsme v Praze díky Muse viděli stohovatelnou pyramidu, drony nebo centrální otáčivé jeviště. Co si připraví pro open air?
Jestli nějaká kapela někdy rozdá divákům brýle, které je přenesou do virtuální reality, budou to právě Muse. Zatím se spekuluje o tom, že by se členové kapely měli během show vznášet ve vzduchu pomocí magnetů. Zážitek z jiné dimenze to bude na sto procent.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!