Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Neil Young a jeho domácí výpěstky

Neil Young v 70. letech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neil Young v 70. letech | foto: Warner Music

Další z řady pohledů zpět, kterými nejslavnější kanadský písničkář a rocker Neil Young prokládá svoji aktuální tvorbu. Album Homegrown bylo natočeno v letech 1974–1975 a od té doby leželo takříkajíc u ledu.

Prožíváme docela zajímavé období, s trochou nadsázky bychom ho mohli nazvat třeba „létem veteránů“. Ve stejný den vyšla alba Boba Dylana (79) a Neila Younga (74), v současné době první jmenovaný kraluje britské hitparádě, v USA je druhý, Young dýchá ze stříbrné příčky Dylanovi v Anglii na záda a v USA je vinylová verze jeho „staronovinky“ nejprodávanějším elpíčkem. Jen k doplnění můžeme připomenout i šest Andělů pro jejich českého generačního vrstevníka Vladimíra Mišíka a návrat jeho oceněného alba Jednou tě potkám na vrchol žebříčku IFPI, konkrétně na třetí příčku.

Nic z toho samo o sobě jistě o kvalitě nevypovídá, žijeme naopak v době, kdy je ve většině případů velký komerční úspěch spíše nepřímo úměrný hodnocení samotné hudby, ale všechny tři zmíněné případy naštěstí můžeme počítat k oné menší části, k výjimkám potvrzujícím pravidlo, chceme-li.

Recyklace a úpravy

Skladby na album Homegrown natáčel Neil Young částečně v Kalifornii a zčásti v Londýně. Do studia pozval několik svých osvědčených dlouholetých spolupracovníků. Slide- a steelkytarista Ben Keith byl zároveň koproducentem, na baskytaru hrál Tim Drummond, část tracků odbubnoval Karl T. Himmel, sborových vokálů se zhostila Emmylou Harrisová.

Zároveň zde ale hrají hudebníci v youngovském okruhu spíše výjimeční. Bubeník kapely The Band Levon Helm hrál na předchozím Youngově opusu On The Beach (1974) a jeho typický zatěžkaný groove ve skladbě Separate Ways album Homegrown otevírá. Helmův kolega z The Bandu, kytarista Robbie Robertson, zase přizvukuje se svou španělkou Youngovi v akustické verzi písně White Line. Tu pak znovu Young natočil o léta později v rachotivé rockové verzi na jedno ze svých nejlepších alb Ragged Glory (1990) se skupinou Crazy Horse.

Podobný osud ostatně mělo i několik dalších písní, Young je pověstný svou horečnou činností (která nejspíš měla co do činění s jeho zálibou v „nakopávacích“ substancích), a tím, že řada jeho písní existuje ve více verzích, mnohdy radikálně odlišných právě jeho dvojdomostí mezi akustickým písničkářem a tvrdým rockerem, „otcem grunge“. V některých případech stávající nahrávky pro Homegrown Young využil na svá další alba; nyní se tedy dostaly do původně zamýšleného albového kontextu.

Love Is A Rose je tak například předělaná píseň pro rockové Crazy Horse Dance, Dance, Dance z jejich stejnojmenného debutu z roku 1971, titulní Homegrown uzavírá album American Stars ’n Bars (1977) a na témže poněkud halabala poskládaném albu najdeme i baladu Star of Bethlehem. Little Wing (s hitem Jimiho Hendrixe jde o shodu názvů) zase otevírá album Hawks & Doves (1980). Ze stejných nahrávacích frekvencí zřejmě pocházejí i další písně, umístěné na jiných albech nebo dosud nevydané.

Už to nekouříme

Zbývá ještě zodpovědět otázku, proč Neil Young nakonec tuto folkrockovou, výrazně akustickou kolekci uložil do trezoru a při vydání dal přednost již o rok dříve natočenému o něco rockovějšímu albu Tonight’s the Night.

Písničky na Homegrown psal a točil Neil Young v době rozpadu svého vztahu s herečkou Carrie Snodgressovou. Některé (Separate Ways, Try nebo White Line) jsou tím poznamenány. Album to samozřejmě není monotematické, titulní písnička je například rozverná pocta doma pěstované marihuaně a ironická bluesovka We Don’t Smoke It No More, Už to nekouříme, hovoří názvem sama za sebe; navzdory tomu je mimochodem aktuální součástí zboží na podporu alba, takzvaného merche, také balíček cigaretových papírků, podle prodejce „zvláště vhodných k balení trávy“. Ale i tak, Youngovi se v citlivém období zřejmě nechtělo tolik se veřejnosti otevírat. Anebo je všecko úplně jinak...

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.