Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Perné týdny v životě dealera. Zrádci svůj příběh rozehrávají skvěle

Minisérie Zrádci (2020). Režie: Viktor Tauš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minisérie Zrádci (2020). Režie: Viktor Tauš. | foto: Česká televize

PRAHA Přinejmenším nadějným začátkem se může pyšnit minisérie Zrádci, jejíž první díl uvede v neděli Česká televize.

Když už je Česko pervitinová velmoc, byla by jistě škoda nepokusit se o něco alespoň trochu podobného tomu, co dokázal americký seriálový hit Breaking Bad. Představit sympatického a zároveň tragického hrdinu, který se zapletl se zhoubným lákadlem a bude se z jeho tenat jen těžko vymotávat.

Minisérie Zrádci (2020). Režie: Viktor Tauš.
Minisérie Zrádci (2020). Režie: Viktor Tauš.

Nyní to vypadá, že se na takovou cestu – a snad i úspěšně – vydala minisérie Zrádci, kterou pro Českou televizi vytvořili scenárista Miro Šifra (napsal už pozoruhodnou minisérii Rédl situovanou do porevolučních temnot) a Viktor Tauš, který svým režijním přístupem dost pomohl detektivním sériím Modré stíny a Vodník. Česká televize sérii prezentuje jako „seriál o zlých lidech s dobrými rodinami“ a recenzentům v předstihu představila jediný díl, kde se vyskytuje dvojí rodinné prostředí. Jednak je to domov analytičky protidrogového oddělení a matky dvou dětí Petry Vávrové (Lenka Krobotová), jejíž manžel (David Novotný) je zaměstnaný ve významné funkci na ministerstvu vnitra.

Do druhé rodiny patří syn slušných rodičů a drogový dealer David Frýdl (Cyril Dobrý). Ten je primárním vypravěčem příběhu, osobou, přes kterou divák do příběhu vstupuje a z jejíž perspektivy jsou pojímány i například (často nelichotivé) popisky u dalších představovaných figur. David spolupracuje s česko-vietnamskou drogovou mafií, rozesílá klientům dávky v dopisech a zažívá skvělý obchodní úspěch. Zároveň však hraje dvojí hru, je policejním informátorem a má pomoci zaťatému, ale nepříliš profesionálnímu vyšetřovateli (Václav Neužil) dostat hlavu celé organizace. Při zátahu na zásilku surovin z Polska se příběhy Vávrové a Frýdla protnou: zboží veze Davidův nejlepší (a nyní oklamaný) kamarád a analytička Petra se poprvé v životě ocitá v terénu a je řidičkou jednoho z aut, která podezřelou dodávku sledují.

Děj prvního dílu stačí právě tak na atraktivní rozehrání zápletky a na vykreslení postav a obojí se tvůrcům daří velmi přesvědčivě – vedle hlavních postav vyniká zejména Miloslav Pecháček v roli osobitého, trochu pomalejšího, ale zároveň po svém způsobu mazaného Davidova kamaráda.

Jak se uvádí v informaci k sérii, scénář vznikl podle původního námětu Jiřího Vacka, jednoho ze zakladatelů Národní protidrogové centrály, a na základě příběhů policistů z terénu. Na podobě prvního dílu to – v dobrém slova smyslu – není znát; převládá autenticky působící perspektiva vypravěče zevnitř drogového podsvětí.

Viktor Tauš se ani ve Zrádcích nevzdal nápadu situovat policejní pracoviště do kuriózních prostor (tentokrát protidrogoví specialisté úřadují v opravovaném kostele) a s architekturou účinně pracuje i v dalších situacích – jejím prostřednictvím dodává originální estetický rozměr i scénám, které by v jiném provedení mohly působit docela banálně. Celkově je výtvarná podoba jedním ze zásadních prvků, jimiž Zrádci s diváky komunikují.

O mnoho víc se po zhlédnutí prvního dílu říci nedá, tři týdny v životě dealera, jež šestidílná série slibuje předvést, jsou teprve na začátku. Ale pokud budou Zrádci pokračovat tak, jak začínají, přibude České televizi jeden opravdu povedený titul.

ZRÁDCI 1/6

Režie: Viktor Tauš

Premiéra na ČT1 23. 2. ve 20.10

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?