Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Porcelán vzdává hold republice. Květy jako odraz stoletého vztahu

Autor Boris Nosek. Výstava květy 2018 - Stoletý příběh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autor Boris Nosek. Výstava květy 2018 - Stoletý příběh. | foto: Galerie Topičův salón

PRAHA V Topičově salonu je k vidění výstava třicítky umělců, kteří se pokusili svůj vztah k Česku vtisknout do porcelánu.

Uctít sté výročí vzniku republiky jedním z typických tuzemských artiklů, porcelánem, se rozhodla skupina výtvarníků zapojená do projektu Květy 2018 – Stoletý příběh. Přes třicet autorů vystavuje v pražské galerii Topičův salon více než sto porcelánových objektů.

Iniciátor akce Boris Nosek, který se porcelánem zabývá desítky let, oslovil i kolegy z jiných oborů. Příležitost vytvořit díla ze zcela odlišné hmoty a jinou technikou dostali i malíři, grafici či sochaři. Úroveň děl je proto místy nevyvážená, většina z nich však obstála se ctí. Ocenit je nutné především kreativní přístup i odvahu zastoupených umělců a kvalitu použitého materiálu.

Autor Boris Jirků.. Výstava květy 2018 - Stoletý příběh.
Autor Vlastimil Elšík. Výstava květy 2018 - Stoletý příběh.

Mísa ve tvaru republiky

Prvotním úkolem zainteresovaných výtvarníků bylo reagovat volnou formou na tři Noskova díla: vázu a dvě mísy představující květ. Mnozí z nich dokázali uchopit téma originálním způsobem, srovnatelným s jejich autorskou tvorbou v jiném odvětví. S porcelánem neměla většina z nich dosud žádnou zkušenost.

Podle Borise Noska pro ně byla největším překvapením změna barvy, zejména u solí, které v průběhu výpalu „vykvetou“. Díla vytvořená úplnými začátečníky budí o to větší údiv, byť některé barevné kombinace vznikly možná zcela živelně. Také snaha vyrovnat se s námětem květů a výročím republiky má různé podoby, liší se úroveň obsahového i řemeslného zpracování. Častými prvky jsou pražské motivy, portréty významných osobností, objevují se úryvky dopisů Václava Havla Olze, Vladimíru Holanovi, Josefu Škvoreckému.

Přes dané mantinely projektu se na výstavě najdou i zcela originální nápady. K nim patří diptych Normalizace Jitky Kantové nebo mísa ve tvaru mapy ČR nazvaná Řeky v Česku Kurta Gebauera. Malíř a sochař Richard Kočí dokonale využil svých modelačních schopností: efekt porcelánových děl s názvem Rozkvět republiky tkví v dokonale vykonstruované spleti bílých linií. Výsledkem je jakési bludiště odlišující se od jiných objektů především tvarem.

Autor zasněných impresionistických pláten, malíř Jan Tichý se velmi zdařile pokusil o téměř secesní zdobnost, podtrženou pařížskou modří a zlatem. Jeho elegantní hluboká mísa i v hrdle rozšířené vázy by mohly dekorovat pražský Obecní dům. Povedená je také expozice mladé malířky Kláry Stodolové. Umělkyně zůstala věrná svému životnímu tématu, přírodě, jež dovedla přenést na porcelánové artefakty. Jemné dekorace tlumených barev evokují tichá zátiší. Názvy pro ně Stodolová našla ve slokách české národní hymny.

Inspirace pro porcelánky

Mezi vystavujícími jsou i zahraniční autoři se vztahem k České republice. Olga Maler-Kunc z Kazachstánu vyrobila pro účel výstavy talíře s portrétem Karla Lhotáka a Karla Teigeho. Bulhar Rumen Sazdov dekoroval mísu nazvanou První republika podobiznami významných českých osobností. Mezi dalšími autory jsou i oděvní designéři (Helena Kroftová Leisztner), filmoví a divadelní výtvarníci (Jan Pištěk), šperkaři (Pavel Opočenský) a další. Jeden z mála zkušených v oboru – keramik, malíř a sochař Jiří Kožíšek – dodal sérii nazvanou Květy pro republiku. Něžné hlavičky poupat vymodelovaných na dlouhých stoncích působí jako příslib.

Projekt Květy 2018 – Stoletý příběh výstavou v galerii Topičův salon nekončí, čeká ho prezentace v dalších městech republiky. Za největší přínos Boris Nosek považuje vznik nových artefaktů s otiskem malířské kreativity, které se mohou stát inspirací pro tuzemské porcelánky.

Květy 2018 – Stoletý příběh

Topičův salon, Praha, do 30. 11.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY 23.500KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 500 - 23 500 Kč