Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Potřebujeme tajemství a laskavost. Kurt Elling by měl na podzim přijet do Česka

Kurt Elling | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurt Elling | foto: Anna Weber

PRAHA Na předchozím albu The Questions (Otázky, 2018) se fenomenální americký jazzový zpěvák Kurt Elling pustil do témat globálního oteplování a ničení životního prostředí, rasismu, nedodržování základních lidských práv, do kritiky nevstřícného řešení uprchlické krize. Deskou Secrets Are The Best Stories (Nejlepší příběhy jsou ty s tajemstvím) se snaží hledat k otázkám také odpovědi. Možná jen zdánlivě naivní.

Jako hlavního hudebního partnera přizval Elling původem panamského pianistu Danila Péreze. A inspiraci získal díky dětem, „jejichž naivní moudrost mi pomohla rozpoznat hlubší smysl a krásu her na schovávanou“. Konkrétně díky partě svojí malé dcerky, od které odposlechl i titul alba.

„Na desce The Questions jsem se tázal, jak můžeme žít v takovém zmatku. Jestli se s tím vůbec dá něco dělat. Jenže někdy se musí pracně hledat, abychom si všimli možností skrytých přímo před námi. Zářící diamant je třeba rozpoznat a vybrousit z něčeho, co vypadá jako hrouda zmrzlé hlíny. Pak najednou zní odpověď zcela jasně: ‚Buďme laskaví!‘ Jenže kolotoč zpráv pokračuje rychlým tempem a konfrontuje nás s ještě temnějším labyrintem. Jak můžeme přežít? S Danilem sdílíme obavy o náš svět a úzkost ze stavu, v jakém se nalézá. Album Secrets Are The Best Stories je náš cri de coeur (nářek srdce, přeneseně protest – pozn. red.),“ vysvětluje zpěvák.

Vytříbená hudba

Texty, ať už převládající Ellingovy zcela vlastní, nebo zpěvákem upravené verše soudobých básníků jako Franz Wright či Robert Bly, přitom vůbec nevyznívají polopaticky a naivně. Jsou poetické, obrazné, srozumitelně filozofující, mnohdy využívají mystických prvků a historických příměrů. „Města Judeje tajila sílu útočišť / štítů, úkrytů a bezpečí / ale i Řím měl oltáře / v jejichž stínu se možná krčil unavený otrok,“ zpívá autor v Beloved verše inspirované dílem loni zesnulé spisovatelky Toni Morrisonové. Končí útěšně: „Jednou zase uvidím svoje holubice / se všemi nebeskými hostiteli.“

Poselství alba, onen Ellingův a Pérezův cri de coeur, výzva ke všeobecné lidské vstřícnosti a nezavírání očí před problémy, je samozřejmě zásadní už pro prožitek a důvěryhodný výraz zpěváka i hudebníků. Nicméně obsah nestíní samotnou hudbu. Muzika působí vytříbeně, emotivně a vlastně ve výsledku konejšivě i bez povědomí o významu textů a jednotící koncepci.

Jako hudební základ pro vlastní texty si Elling pochopitelně vybral promyšlené kompozice z katalogu nového hudebního partnera Danila Péreze, ale nejen je. K vrcholům alba patří Stays, uchopení motivu Pérezova dlouholetého kapelníka, legendárního saxofonisty Waynea Shortera. Zpěvák si tu s neuvěřitelnou samozřejmostí pohrává s neobvyklými tónovými sekvencemi, náročné nepravidelnosti a zvraty zvládá frázovat, jako kdyby šlo o snadný pop song. Což není ani náhodou. Přesto píseň zůstává navzdory komplikované struktuře posluchačsky přístupná. Chytne už onou zdánlivou „lehkostí“, elegancí a náruživostí projevu. Elling využil také nápěvy hned dvou skladeb zesnulého baskytarového génia Jaca Pastoria. Ač jde o kusy známé v úplně jiných souvislostech, zpěvák jim dokázal vnuknout písňovou formu zcela přirozeně a uvěřitelně. Také zde nezazní ani stopa plytkosti, ani náznak bagatelizace.

Přijede do Česka?

Vedle zpěváka právem poutá nejvíce pozornosti piano. Pérez vybočuje z jakékoliv schematičnosti, hovoří beze slov a povyšuje doprovod v jakýsi neustále proměnlivý „recitál v pozadí“. Přitom nikdy na úkor dominantní role zpěváka. Klavírista však není jediným, kdo zaslouží obdiv. To, jak Ellingův vokál v úvodní baladě The Fanfold Hawk podepírá pouze kontrabas Clarka Sommerse, je naprosto úchvatné. V A Certain Continuum se zase stará o zvukové „tajemno“ hostující kubánský perkusista Román Díaz.


Písně i samotná nahrávka vznikly před současným smutným informačním leitmotivem celosvětové epidemie, ale do atmosféry doby dobře zapadá. Už onou výzvou ke hluboké nesobecké ohleduplnosti ke všem a všemu na planetě, ač třeba utopické. Melodicky i rytmicky neprvoplánový, hudebně dobrodružný, poetický cyklus klavírních balad představuje uklidňující protipól fatalismu, arogance i bezohlednosti.

Kurt Elling by měl na podzim přijet zapívat i do Česka. Konkrétně jako host Jazz Dock Orchestra, se kterým plánuje v pražském klubu Jazz Dock vystoupení v rámci festivalu Jazz On5. Doufejme, že sympatické návštěvě už nebude nic bránit.

KURT ELLING FEAT. DANILO PÉREZ: SECRETS ARE THE BEST STORIES

Edition Records, 2020

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!