Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Stará hudba dostala v podání Rhiannon Giddensové nový obsah

Rhiannon Giddens | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rhiannon Giddens | foto: Nonesuch

V jejím hlase a v jejích písních se odráží americká tradice, její texty se obracejí k černým zákoutím amerického svědomí. Zpěvačka Rhiannon Giddensová to ani na druhém sólovém albu Freedom Highway svým spoluobčanům neusnadňuje.

V tvorbě Rhiannon Giddensové se vlastně vrací duch protestní hudby, typické pro vznikající folkovou scénu v první polovině 60. let. Nepůsobí to přitom nijak odtrženě od současnosti – samozřejmě pokud člověk od hudby nežádá jen oddech nebo vzdychání za ztracenou láskou. Giddensová navíc samozřejmě není jediná, kdo se písněmi chce vyjadřovat k větším tématům. A v souvislosti s tím, co se ve Spojených státech teď děje, lze čekat spíše nárůst téhle vlny.

Svět u nohou

Rhiannon Giddensová se proslavila už v minulé dekádě jako členka kapely Carolina Chocolate Drops, velmi autenticky křísící odkaz americké lidové hudby ze začátku 20. století. Za album Genuine Negro Jig pak v roce 2010 dokonce dostala tahle parta multiinstrumentalistů Grammy.

Ačkoli kapela nebyla oficiálně rozpuštěna, Rhiannon Giddensová vydala před dvěma lety první album, psané jen na ni: Tomorrow Is My Turn. A v sólové dráze pokračuje. Za debut i za na ně navazující EP Factory Girl měla hned tři nominace na Grammy, koncertovala na prestižních festivalech a dá se říct, že jí svět, alespoň tedy ta jeho část, kterou zajímá hudba, dotýkající se folku, gospelu, blues či americany, leží u nohou.

Křižovatka stylů

Zatímco debut svěřila Giddensová do velezkušených producentských rukou T Bone Burnetta, jehož jméno nepochybně k ohlasu alba přispělo, na novince Freedom Highway jí byl více než k ruce multiinstrumentalista a specialista na starou apalačskou hudbu Dirk Powell.

Kromě devíti písní, jichž je Giddensová autorkou nebo spoluautorkou, tu najdeme i tři coververze, jež o ladění alba vypovídají možná nejlépe. Působivý bluesový morytát Mississippi Johna Hurta The Angels Laid Him Away odkazuje k hlubokým kořenům z dob otevřené diskriminace.

Píseň Birmingham Sunday napsal písničkář Richard Farina jako reakci na krvavé řádění Ku-klux-klanu na začátku 60. let. A titulní song Freedom Highway z repertoáru The Staple Singers byl hymnou boje za lidská práva, vedeného v roce 1965 Martinem Lutherem Kingem.

Hudebně je na albu Freedom Highway prvotní vskutku famózní zpěv Rhiannon Giddensové, který v sobě má průraznost, ohebnost i výraz srovnatelný s nejlepšími osobnostmi nejen afroamerické hudby. Aranžmá, ve kterých se potkává gospel s rhythm and blues dají vyniknout energii zpěvačky i hudebníků.

Folkovější písně, v nichž hraje prim akustická kytara nebo Giddensové banjo, zase směřují k hlubšímu, niternějšímu výrazu. V obou polohách je Giddensová perfektní a zcela bez zaškobrtnutí prochází členitým doprovodem, který nenechá posluchače ani vteřinu nudit.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...