Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Sight/Effect Karla Cudlína. Jak fotograf vidí přes objektiv Izrael

Sinaj pod kůží. Muž na cestě k hrobce Ráchel v Betlémě (2013). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sinaj pod kůží. Muž na cestě k hrobce Ráchel v Betlémě (2013). | foto: CZECH PHOTO CENTRE – KAREL CUDLÍN

PRAHA Nejen Česká republika má letos kulaté výročí, slaví taky Stát Izrael. Sedmdesát let jeho novodobé existence připomíná výstava Karla Cudlína v pražském Czech Photo Centre. Jmenuje se Sight/Effect a trvá do 25. listopadu.

Galerie je sice mimo centrum, kousek od zastávky metra Nové Butovice, sevřena mezi paneláky a výpadovkou, ale návštěvník nepřijde zkrátka. Jednak díky samotné galerii, dispozičně i vizuálně vstřícné a nápadité, jednak samozřejmě díky Cudlínovi.

Letos osmapadesátiletý fotograf totiž i tentokrát dokazuje, že už nějaký pátek „stagnuje v zenitu“. Že má nezaměnitelný, přirozeně suverénní rukopis, specifické, magické vidění lidí, krajin, věcí. Že vychází z bohaté tradice humanistické fotografie, kterou vystavuje vlivům proměnlivého společenského a kulturního klimatu střední, potažmo východní Evropy. Že fotografuje, jako by vedl přátelský dialog: bezprostředně, s nadšením, zároveň ale s potřebným respektem, taktně.

Tel Aviv, 2010
Rumunsko, 2006

Symbolika funguje

O Izrael se Cudlín (ročník 1960) zajímá dlouhodobě, zhruba čtvrtstoletí. Před dvaceti lety vydal knihu společně s Jindřichem Markem (1921–2000), fotografem o dvě generace starším; zatímco Cudlín fotil Izrael k jeho padesátinám, Marco byl po druhé světové válce rovnou u jeho zrodu. Vazbu mezi autory pak vyjadřuje symbolicky nabitý snímek na obálce knihy: nadšený otec tu zdvíhá nad hlavu svého potomka. Ta symbolika funguje i dál, fotografii totiž najdeme taky na nynější výstavě. Čili Cudlín pokračuje: jednak navazuje na Marka, jednak na svůj předcházející soubor fotek na toto téma.

Výstava v Czech Photo Centre čítá na padesát černobílých snímků; ty nejstarší jsou z konce devadesátých let, ty nejnovější vznikly letos. A protože Cudlín je rovněž spoluautorem knižního průvodce po Svaté zemi (2012), najdeme ve vystaveném souboru záběry ze všech koutů Izraele: z Jeruzaléma, Hebronu, Jaffy, Tel Avivu, z Gazy, Judské pouště, Golanských výšin i od Mrtvého moře. Všechny ty snímky mají ale stejný dech – i stejného ducha. Autorské nadšení pro téma tu koresponduje se základní situací Izraele: na jedné straně permanentní ohrožení, válka na dosah, na druhé straně intenzivní chuť do života, sdílená radost z prožívané přítomnosti.

Žádná pasivita, ale elán

Lidé na Cudlínových snímcích mají málem auru, jak silná energie z nich jde. Úzkosti, deprese, neurózy dnešního Evropana? Ani nápad. Místo pasivity elán, místo zachmuřených tváří tichá radost, zbožné soustředění, vědomí, že tradice musí pokračovat. Navzdory černobílé hrají ty snímky barvami – barvami emocí, nálad, životních chutí.

Symbolická dimenze těch záběrů je sice někdy až příliš jasná, doslovná, nehalí ji žádné tajemství: cesta, horizont, kniha jako paměť. Ale i v takhle „pročištěném“ záběru je Cudlín silný, jako mistr kompozice, úhlu pohledu, jako dokumentarista samotné vizuality věcí, krajin, lidí. Karel Cudlín prostě vidí. A vybral si šťastně: objekt, kde bylo, je a jistě i nadále bude co k vidění.

Karel Cudlín: Sight/Effect

Czech Photo Centre, Praha, do 25. 11.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?