Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Snaha v čase korony. Novému sitcomu České televize zatím chybí povedený materiál

Láska v čase korony (2020). Režie: Jan Bártek, Jakub Machala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Láska v čase korony (2020). Režie: Jan Bártek, Jakub Machala. | foto: Česká televize

PRAHA Česká televize v pondělí zveřejnila první plod odvážného záměru zareagovat na koronavirovou krizi aktuálním sitkomem.

Tím nejvtipnějším na úvodním dílu seriálu Láska v čase korony bezpochyby bylo úvodní slovo hlavního tahouna projektu Tomáše Baldýnského a dramaturga Zdeňka Duška, kteří divákům vysvětlili, jak se jim samotným i hercům v seriálu dostaly na hlavu průhledné plastové krabice.

Přestože šlo zdánlivě jen o omluvu za nepříjemnou okolnost vynucenou právním oddělením televize a krychle na hlavách vystupují v prvním plánu coby obtížný prvek, který ruší přirozenost hereckých akcí, ve skutečnosti je to právě tahle bizarní součástka, která nový seriál povýšila na skutečně autentickou výpověď o absurditách karanténních opatření v Česku. A to, že se divák musí během celého dílu vyrovnávat s těžko přijatelnou změnou známého a přirozeného obrazu (až si nakonec zvykne!), je docela podnětná mentální hra.

Zároveň ovšem zůstala tahle hra v kostky po velkou část děje tím jediným, čím se šlo doopravdy bavit. Velmi krátký čas na přípravu a mimořádná situace samozřejmě redukují i nároky, které lze vůči takovému produktu mít. Za všech okolností lze však zároveň doufat v příjemné překvapení, a to se, pokud jde o představené příběhy, zatím příliš nedostavilo. Nejnadějněji se jeví linie manželské dvojice Petra a Anny (hrají je skuteční životní partneři Petr Vršek a Zita Morávková), které situace uvěznila ve společném bytě právě v tom nejnevhodnějším okamžiku, když se totiž Anna odhodlala manželovi sdělit, že ho opouští. Schránčlivého Petra a jinde zamilovanou Annu doplňuje Anina přítelkyně na obrazovce Hedvika v podání Ivy Pazderkové. Relativně inspirativní situace však zatím přinesla jen jeden obtížně zapomenutelný toaletní vtip a nijak zvlášť výraznou expozici postav.

V druhé linii vystupuje maturant Franta, jehož rodiče odjeli do zahraničí a on sám kvůli tomu z jakéhosi důvodu už před krizí přestal chodit do školy. Hraje počítačové hry a nemá představu o rychle se měnícím světě. Je nicméně prostřednictvím obrazovky v kontaktu se svou profesorkou češtiny a zároveň sousedkou, která pro změnu uvízla v Uničově uvrženém do přísné karantény. Češtinářka úkoluje Frantu, aby v nouzi pomohl jejímu manželovi, málo soběstačnému a dost militantnímu seniorovi. Původně neochotný Franta jde díky zprávám o obecně těžké situaci seniorů v karanténě do sebe, ovšem mimo jiné kvůli nutnosti zakrývat si obličej nedopadne žádný jeho dobročinný pokus dobře. I tady lze ocenit snahu autorů i herců a snad i jistý nadějný potenciál, nicméně předvedené situace zatím skončily v hodně dětinské rovině.

Pokud jde o reflexi samotného mimořádného stavu, je v sitkomu jejím nejvýraznějším a nejcennějším projevem již zmiňované zapouzdření hlav v plastových krychlích. První díl se ovšem odehrál na samém počátku vládních opatření, a tak se jednotlivá omezení nebo naopak možnosti, které situace postupně přinesla, do příběhů ještě patrně promítnou.

Láska v čase korony je rozhodně sympatická svou snahou nabídnout odlehčenou alternativu k nervóznímu či patetickému přemítání o koronakrizi. I proto jí lze přát do dalších dílů ještě víc povedeného materiálu, než je v tom prvním.

LÁSKA V ČASE KORONY

Scénář: Tomáš Baldýnský, Tomáš Chvála, Barbora Petrů, Jana Fleglová

Uvádí ČT od 4. 5.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.