8. května 2016 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Recenze: Vdechl život do stárnoucí AC/DC. Axl Rose předvedl mistrovský výkon

Zpěvák Axl Rose s kytaristou AC/DC Angusem Youngem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Axl Rose s kytaristou AC/DC Angusem Youngem. | foto: AP

LISABON Velká část fanoušků byla tou náhradou rozhořčena. Axl Rose, zpěvák Guns N' Roses, se v Lisabonu poprvé představil v čele AC/DC a jak reagují recenze, překvapil. Kapela přišla o svého frontmana Briana Johnsona, který kvůli ztrátě sluchu nemůže dále koncertovat.

AC/DC nemohla zvládnout konec svého frontmana Briana Johnsona hůře. Odměřené sdělení na webových stránkách oznamovalo, že zpěvák nemůže koncertovat kvůli ztrátě sluchu, ale že skupina bude pokračovat s náhradníkem. Jejich fanouškové, obvykle bezvýhradně věrní, na ta slova reagovali s neočekávaným rozhořčením. Někteří požadovali vrácení peněz za zakoupené lístky a mnozí se ptali, zda by vůbec měla kapela pokračovat, komentoval situaci server The Guardian.

Oznámená náhrada v podobě Axla Rose z Guns N’ Roses zvedla obočí lidí ještě výše. Tento čtyřiapadesátiletý zpěvák je znám pro svou nespolehlivost a nedochvilnost. AC/DC se však o to, co si o nich lidé myslí stará méně než kdokoli jiný, s výjimkou snad jedině Donalda Trumpa.

Kapela se novým složením snažila dokázat, že ještě stojí za zájem, ačkoli z původní sestavy zbývají pouze tři členové. A první koncert, který proběhl v Lisabonu, potvrdil, že na to AC/DC stále má.

Ani Axl Rose není zcela zdráv, kvůli zraněné noze odzpíval svůj první koncert v čele AC/DC vsedě. Ničemu to však nevadilo, naopak obsadil trůn této hard rockové skupiny s velkou grácií.

Americký zpěvák si svou novou roli užíval, jak napsal server Rolling Stone. Tour otevřel slovy: „Těší mě!“ O pět minut později to rozbalil, byl jiný a příjemný. Jeho hlas je ve skvělé formě. Po hitech Rock or Bust, Shoot to Thrill, bylo jasné, že minimálně hudebně je Axl Rose pro AC/DC výbornou volbou.

Ano, pár míst netrefil a u novějších hitů nevěděl, zda má zaujmout roli Johnsona nebo do toho vložit více sebe. Ale ve společnosti kytaristů Anguse a Stevieho Youngových, bubeníka Chrise Slade a basisty Cliffa Williamse sklízel obrovské ovace.

Axl Rose musel po celý koncert kvůli zraněné noze sedět.
Ani špatné počasí fanoušky neodradilo.

Dá se tedy říct, že toto spojení velkých jmen klasického rocku se neproměnilo v Batmana versus Supermana tvrdého roku (hlasitého, okázalého ale prázdného). Místo toho lisabonské představení naznačilo potenciál nově vzniklého svazku. Pokud Axl Rose zůstane pod kontrolou a AC/DC se vyhne dalším lapáliím, mohla by se z jejich tour stát jedna z největších událostí léta.

Pražský koncert AC/DC proběhne 22. května.