6. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Zpěvy naděje na rozbouřeném moři. Noví U2 jsou plní kontrastů

Spojené ratolesti. Na obalu nového alba U2 se za ruce drží Bonův syn Eli a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené ratolesti. Na obalu nového alba U2 se za ruce drží Bonův syn Eli a... | foto: ANTON CORBIJN

Kapela U2 vydala po třech letech nové album Songs Of Experience. Album pojaté jako série dopisů v sobě spojuje politický apel a intimní výpověď.

V 80. letech byli U2 první skupinou, která propojila stadionový rock s nezašifrovaným křesťanským poselstvím. Po roce 1990 se z irské čtveřice stali hudební experimentátoři, kteří do svých skladeb úspěšně propašovali „divné“ zvuky, inspiraci diskotékami a popkulturou v nejširším slova smyslu. Trojice tehdejších alb Achtung Baby, ZooropaPoppatří dodnes k tomu nejzajímavějšímu, co v rámci světového rocku a popu v 90. letech vzniklo. Po roce 2000 zpěvák Bono a jeho kolegové spíše těžili ze své podstaty. Nyní vydali po třech letech novinku Songs Of Experience, která je podle Jamese McNaira z britského časopisu Mojo jejich „nejsilnějším albem v tomto století“.

U2 letos koncertovali s jubilejní reedicí svého legendárního alba The Joshua Tree, které i po třiceti letech zní svěže a dodnes oslovuje jak poetickými angažovanými texty, tak naléhavým Bonovým zpěvem i charakteristickou Edgeovou kytarou. Kdykoli později, když U2 zrovna neexperimentovali s dusavými rytmy, vybízela jejich nová tvorba ke srovnání se zásadními počiny z konce 80. let. I na novém albu slyšíme typické zvonivé kytarové tóny a důvěrně známé Bonovy vokály. Přesto se Irům tentokrát podařilo vybalancovat odkazy na vlastní minulost se současným poselstvím tak, že výsledek zní nejen důvěryhodně, ale troufnu si říct, že silně.

Kapela U2 dostala cenu za nejlepší filmovou píseň za skladbu Ordinary Love ze snímku Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě.
Irská kapela U2 se srdečně zdraví s Timem Cookem. Jejich vystoupení uzavřelo...

Nové album svým názvem navazuje na předchozí titul Songs Of Innocence (oba tituly vycházejí ze sbírky Williama Blakea Songs of Innocence and Experience). Skupina na něm začala pracovat ihned po vydání předchozí kolekce v roce 2014 a termín vydání původně ohlásila na konec roku 2016. Posun zapříčinily nejen určité zdravotní problémy, ale především dění ve světě. Po volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem a po hlasování o brexitu se Bono rozhodl přepracovat texty a celé album posunout více do politické roviny. Zároveň jsou však Songs Of Experience navýsost osobním, až intimním albem. Zpěvák U2 je totiž pojal jako sérii dopisů, které píše svým rodinným příslušníkům a dalším blízkým lidem, sobě, Ježíši, ale také svým oblíbeným místům.

Kácené sochy i syrští uprchlíci

Tématy písní jsou láska, rozhovor s Bohem, ale také obecné kategorie jako prostor, který se například v písni American Soul mění ve zvuk. Ve skladbě The Blackout se zpěvák od úvodní paralely mezi dinosaurem a meteorem dostane ke žhavé politické současnosti – ke káceným sochám a k demokracii povalené na záda. Zdánlivě idylicky pojmenovaná píseňSummer Of Love zpracovává další aktuální téma, exodus syrských uprchlíků, kteří – unaveni z života ve stínu – míří na Západ prožít skutečné léto lásky. Tematicky pak na tuto skladbu navazuje hned následující Red Flag Day: I když dnes vlaje červený praporek a včera v noci tolik lidí zahynulo v moři, nezbývá ti nic jiného, než vstoupit do vody.

Vkusně zpracovaná angažovaná témata k U2 patří od nepaměti a například zájem o současné dění na Blízkém východě skupina doložila i dočasným přejmenováním své velmi silné starší skladby Miss Sarajevo na Miss Syria. Ale bez dobrého a smysluplného hudebního základu by songy o trápení současného světa měly jen mizivý dopad. Nové album patří v kontextu tvorby U2 za posledních dvacet let k těm nejpestřejším. Zpěvák a kytarista jako ústřední dvojice na sebe sice strhávají pozornost, ale často je mnohem zajímavější to, co se ve skladbách děje v pozadí. Závěrečná balada 13 (There Is The Light)sice na první poslech evokuje hit One, ale právě decentní ambientní doprovod ji posouvá jinam. Zajímavá je práce se smyčkami a samply vSummer Of Love. Výrazná basová figura a jakoby optimistický zpěv v Red Flag Day zvyšují naléhavost zmíněného tragického textu, ve kterém se však přesto skrývá špetka naděje. Jedním z hitů alba by se pak mohla stát skladba The Showman, jejíž akustický začátek se postupně přetaví ve svižný rockový popěvek.

Album Songs Of Experience do značné míry stojí na kontrastech. Nejen na kontrastech mezi špinavým zvukem kytar a popovým zpěvem jako v písni Lights Of Home, ale v textech pracuje také s opozicemi světla a stínu, míru a války, pokoje a nepohody. A také s kontrastem života a smrti. Básník Brendan Kennelly prý Bonovi poradil, aby psal, jako by byl po smrti. Přesto jsou jeho „záhrobní“ texty v dopisech plné života a naděje. I když je dnes moře rozbouřené, zkusme do něj vstoupit a doufejme, že dosáhneme druhého břehu.

U2: SONGS OF EXPERIENCE

Vyd. Interscope Records 2017

Milan Tesař, redaktor rádia Proglas

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz