Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rédl, Metanol nebo Dukla 61? Porota zveřejnila nominace na Českého lva

Ondřej Sokol v roli vojenského prokurátora v minisérii Rédl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Sokol v roli vojenského prokurátora v minisérii Rédl. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Za nejlepší televizní film nebo minisérie mají šanci na ocenění Český lev projekty Dukla 61, Metanol a Rédl. Seriály Dabing Street, Profesor T. a Vzteklina jsou nominovány v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál. ČTK o tom za Českou filmovou a televizní akademii (ČFTA) informovala Nikola Lörinczová.

Na práci dohlížejí ženy. Snímek Dukla 61 (2018). Režie: David Ondříček.
Herec Václav Neužil. Snímek Dukla 61 (2018). Režie: David Ondříček.

Na rozdíl od filmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky při splnění podmínek statutu, do televizních kategorií přihlašují své projekty sami vysílatelé. Letos své snímky přihlásily Česká televize, TV Nova a FTV Prima. Nominované televizní projekty jsou vesměs z dílny České televize, pouze seriál Profesor T vyrobila TV Nova. Vítězové filmových i televizních kategorií budou vyhlášeni během ceremoniálu 26. ročníku cen Český lev v sobotu 23. března 2019 v Rudolfinu. Galavečerem 26. ročníku Českých lvů bude v přímém přenosu České televize provázet Václav Kopta.

ČFTA již v lednu odhalila nominace ve filmových kategoriích, kde s počtem 13 nominací vede snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Toman. Po deseti nominacích získaly dva filmy - Hastrman v režii Ondřeje Havelky a film Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu. Následují filmy Zlatý podraz Radima Špačka s devíti nominacemi, Jan Palach Roberta Sedláčka s osmi nominacemi a Hmyz Jana Švankmajera s pěti nominacemi.

Novinkou pro fanoušky je letos možnost zhlédnout filmy nominované za rok 2018 přímo v kině nebo online. Od 2. do 19. března se bude v síti multikin CineStar po celé České republice konat přehlídka filmů nominovaných na Českého lva. Online budou moci lidé zhlédnout nominované filmy na stránce www.ceskylev.cz od 18. do 31. března.

ČFTA kromě nominací již v lednu vyhlásila také vítěze nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků obdržel režisér Daniel Svátek za svůj film z prostředí protialkoholické léčebny Úsměvy smutných mužů, který byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 72 procenty. Film úspěšný u diváků nezískal od akademiků žádnou nominaci. Ocenění za nejlepší filmový plakát získali Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová a Maxmilian Denkr, autoři plakátu filmu Toman.

Akademie oznámila také nominace nestatutární Ceny Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018. Nominovány byly snímky Cukr a sůl (režie Adam Martinec), Home Sleep Home (Adam Koloman Rybanský), Noc s agamou (Tomáš Janáček), Spolu sami (Diana Cam Van Nguyen) a Sto dvacet osm tisíc (Ondřej Erban). Vítěz bude oznámen v rámci udílení Českých lvů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...