26. října 2012 21:42, aktualizováno 27. 10 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Remunda a Klusák se hádají s ČT. Kvůli dokumentu o Smetanovi

Dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda se dostali do sporu s Českou televizí. Důvodem je jejich nový dokument Svobodu pro Smetanu! o olomouckém "tykadlovém" řidiči Romanu Smetanovi, kterému televize z pozice producenta zakázala soutěžit na jihlavském festivalu.

O zákazu informoval Klusák na svém facebookovém profilu. "Česká televize v roli producenta právě s konečnou platnosti zakázala, aby se film Svobodu pro Smetanu! účastnil soutěže jihlavskeho festivalu," uvedl. Televize argumentuje tím, že snímek pro soutěž není dost dobrý. Uvedení na festivalu jí ale nevadilo.

ČTĚTE TAKÉ:


"Pánové přišli s návrhem, aby ukázka šla i do soutěže. K souhlasu s tím jsem pochopitelně chtěl vidět konečný tvar. Ten jsem dostal v úterý, tedy předevčírem. Po jeho shlédnutí jsem pánům sdělil, že nepovažuji předložený sestřih za tak dobrý, abychom ho společně za ČT a Hypermaket film dávali do soutěže," brání se ředitel vývoje ČT Jan Maxa.

Reakce Víta Klusáka

„Celé to považuji za nešťastné nedorozumění, zvlášť proto, že současné vedení České televize s námi autory oproti svým předchůdcům komunikuje a je zřetelně nakloněné autorskému dokumentu. Přišli tam lidé, kteří mají vizi a dokumentu rozumí. Snad to tak vydrží.“

S takovým vysvětlením se ale Klusák nespokojil, navíc o zařazení do soutěže prý usiloval sám festival.

"Každý normální producent by se radoval, že věc, kterou inicioval, získala šanci soutěžit s ostatními filmy. A veřejně by si nehrál na tak sžíravě sebekriticky skromného, že to ještě na soutěž není! (zvlášť když po odvysílání o film už žádný festival nezavadí) Musí Vám být přece jasné, že se tady hraje o něco úplně jiného," napsal.

I přes Klusákovy protesty nakonec film o nejznámějším českém řidiči, který na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech a politikům přikresloval tykadla, do soutěžní přehlídky nepůjde.

Diváci nicméně půlhodinový dokument uvidí v pátek večer. 

ogoOndřej Golis

Najdete na Lidovky.cz