Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Reorganizace v Národní galerii: Jiří Fajt přivede hlavního kurátora

Jiří Fajt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Fajt | foto: MAFRA - František Vlček

V Národní galerii vznikla nová pozice hlavního kurátora, jejíž zřízení je prvním krokem k nové organizační struktuře. ČTK to řekl generální ředitel NG Jiří Fajt. V polovině září se funkce ujme Adam Budak (1966), který dosud působil v Hirshornově muzeu moderního umění ve Washingtonu.

"Jeho prvním úkolem bude sestavení pracovní skupiny odborníků, která bude pracovat na nové koncepci sbírkové prezentace umění 19. až 21. století ve Veletržním paláci," uvedl Fajt, který NG vede od 1. července.

Novou organizační strukturou chce prý instituci přiblížit světovým galeriím. Role hlavního kurátora bude zejména koncepční, koordinační a metodická, uvedl Fajt. Dnes je správa sbírek NG rozdělena do pěti jednotek (sbírek), které podle Fajta konají příliš "na vlastní pěst".

ČTĚTE TAKÉ

"Z NG se tak vytratilo povědomí o tom, ze jsme jednou institucí s jedinou právní subjektivitou, čemuž musí být veškerá činnost podřízena," řekl. NG kvůli tomu podle něj není ani navenek vnímána tak silně, jak by bylo zapotřebí. Nová organizační struktura má také posílit a zviditelnit značku NG na domácí i mezinárodní scéně. Detaily chce Fajt společně s Budakem představit nejpozději v říjnu.

Adam Budak, nový hlavní kurátor NG

Původem Polák Adam Budak vystudoval v Krakově divadelní vědu, věnoval se ale i filmu a architektuře. Historii a filozofii umění a architektury studoval na Středoevropské univerzitě v Praze. Ve Washingtonu působil tři roky, předtím vedl sbírku současného umění v Kunsthausu ve Štýrském Hradci. Kromě autorských výstav byl kurátorem třeba polského pavilonu na architektonickém bienále v Benátkách v roce 2004, v Praze se podílel na zdejších bienále výtvarného umění pořádaných v letech 2003 a 2005 Národní galerií. V roce 2008 byl mezi kurátory putovní přehlídky Manifesta, do expozice tehdy zařadil i českou výtvarnici Barboru Klímovou.


Zda ustavení pozice hlavního kurátora bude znamenat zánik pozic ředitelů jednotlivých sbírek zatím není zřejmé. Fajt to nechce specifikovat a sami současné ředitelé to ještě nevědí.

Nový „kurátorský“ model Národní galerie

Fajt budoucí organizační model NG označuje jako "kurátorský". "Dnes má NG na kurátorských pozicích oficiálně 40 zaměstnanců, kteří ale mnohdy plní ryze administrativní a produkční úkoly, a mají tedy jen málo společného s vlastní pracovní náplní kurátora, tedy s odbornou správou sbírkového úseku, vědeckou činností a kreativitou směřovanou primárně k výstavním a publikačním projektům," vypočítává Fajt.

Odhaduje, že kurátorů by mohlo být 12 až 15, přibližně stejný počet by pak mohl být asistentů kurátora. Tím by se mohl řešit i problém nástupní praxe absolventů vysokých škol. "Napříště pak již nebude možné, aby čerstvý absolvent přišel do NG rovnou na pozici kurátora, neboť ten bude muset prokazovat značné profesní zkušenosti a vědecké renomé na mezinárodní scéně," uvedl Fajt.

Silnému postavení kurátora NG by podle něj prospělo, kdyby byl vybírán výhradně v otevřeném konkurzu. "A nebránil bych se tomu, aby konkurzy byly otevřené i pro zahraniční kolegy," doplnil s tím, že by zavedl pozici hostujícího kurátora, v zahraničí obvyklou.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!