15. června 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Voodoo z Haiti, rock z Izraele, beatbox z Indie. Víkend bude patřit festivalu Respect

Yossi Fine & Ben Aylon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yossi Fine & Ben Aylon | foto: Respect

Už 21. ročník největšího českého festivalu world music se uskuteční tuto sobotu a neděli 16.–17. června opět na pražském Výstavišti v prostoru u Bruselské cesty.

Mezi nejzajímavější účinkující patří voodoo rituály ovlivněná skupina Chouk Bwa z Haiti, syrový etnorock Dudu Tassa &  The Kuwaitis z Izraele, dialog virtuosů na niněru a klarinet Valentina Clastriera a Stevena Kampermana nebo legenda konžské hudební scény, sedmičlenná kapela Bakolo Music International.

Klasickou hudbu z Íránu, při jejíž produkci dochází k extatickým momentům, přiveze Alireza Ghorbani, tradiční hudbu indických Romů z Radžastánu, ve které má ale velký podíl hiphopová vokální technika beatbox, předvedouo Barmer Boys. A s egyptským tanečním undergroundem se budou moci návštěvníci seznámit v bloku Islam Chipsy & EEK.

Nebude chybět ani hudba z Latinské Ameriky v podání brazilských Metá Metá, hudbu z pouští Izraele a Afriky, příbuznou blues, zahrají Yossi Fine & Ben Aylon a festival zakončí saxofonista a zpěvák Orlando Julius, veterán hudby z nigérie, se špičkovým britským ansámblem The Heliocentrics.

Podrobný program, hudební ukázky a informace o vstupném i o rozsáhlém doprovodném programu najdete na www.rachot.cz.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz