Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Restaurovaná Marketa Lazarová vyšla na DVD

Marketa Lazarová patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marketa Lazarová patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie. | foto: Reprofoto

PRAHA Na DVD a nosiči Blu-ray vychází skvost české kinematografie, legendární snímek Františka Vláčila z roku 1967 Marketa Lazarová. Zrestaurovaná verze měla v létě světovou premiéru na MFF v Karlových Varech.

Film Marketa Lazarová koncem 90. let zvítězil v anketě domácích filmových kritiků o nejlepší čs. hraný film století. Na jeho kontě jsou i mezinárodní ceny z festivalů v Mar del Plata a v Edinburghu. Snímek natočený podle novely Vladislava Vančury v době jeho vzniku zhlédlo v kinech 1,3 milionu diváků. Dvě desítky let byl převážně v trezoru, po listopadu 1989 jej občas uvedla televize promítal se na Vláčilových retrospektivách v zahraničí.

O obnově původní kopie se hovořilo už dlouho, filmoví fanoušci dokonce před mnoha lety iniciovali petici, protože se nechtěli smířit s tím, že toto dílo mohou vidět jen na starší videokazetě s nekvalitním obrazem a zvukem.

Magda Vášáryová ve filmu Marketa Lazarová

Titulní roli ztělesnila šestnáctiletá Magda Vášáryová.

Restauraci filmu provedlo studio UPP. Jeho pracovníci obnovili statisíce filmových políček a z jedenadvaceti filmových pásů odstranili miliony nečistot a škrábanců. Výsledkem je jediný harddisk - identická kopie toho, co autoři v 60. letech vytvořili. Společnost UPP spolupracovala s firmou Soundsquare a s NFA. Dohled nad věrností digitální kopie vůči filmovému dílu měli kameramani František Uldrich, Marek Jícha a Jiří Myslík.

V síti času

Odborníci použili k restaurování originální filmové materiály, o které se od doby vzniku filmu stará Národní filmový archiv. Výsledné dílo se podle dohody zúčastněných společností stalo součástí jeho sbírek.

Rozpočet projektu činil téměř dva miliony korun. O financování se podělilo ministerstvo kultury nadací ČEZ, kterou oslovil karlovarský filmový festival.

Právě vydanou dvoudiskovou edici doplňuje bonusové DVD, na kterém zájemci naleznou dokument kameramana Františka Uldricha V síti času, který s Vláčilem natočil v roce 1989, rozhovory s filmovou kritičkou Zdenou Škapovou, historikem umění Janem Roytem a technickým ředitelem studia počítačové animace, postprodukce a filmových efektů UPP Ivanem Marákem.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!